Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Михайлов: Докато гледаме на родилната помощ като на бизнес, няма да стигнем до положителни резултати

проф. Георги Михайлов
Снимка: БГНЕС

Идеите на Мрежата за съвременна родилна грижа за поредица от мерки, които да повишат качеството на грижите за раждащите жени, са рационални. Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ проф. Георги Михайлов от парламентарната група на БСП за България - член на парламентарната Комисия по здравеопазване. Той коментира последните случаи на смърт на родилки и припомни, че вече има предложен стандарт по акушерство, който в момента се обработва от Министерството на здравеопазването, но Мрежата акцентира върху два други проблема:

„Броят на цезарови сечения далеч надминава като процент броя на нормалните раждания в България. Според статистиката на СЗО и нейните стандарти той трябва да е 15%, а в България е 40%. Броят на акушерките, които се занимават с активно следене на родилките и в следродилния период, е само около 5000, а средната им възраст, казват чужди специалисти през 2016 г., е над 52 години. Всичко това са факти, които са обвързани в държави като Испания, с качеството на родилната помощ“.

Испания например е осигурила консумативните, медикаментите и заплатите на лечебните заведения. Ако броят на цезаровите сечения в една болница скочи над 20% годишно, тя преминава на специален одит, където се обсъжда и нейното финансиране, допълни Михайлов, който е открил „абсолютно фрапантни разсъждения, когато Стандартът за акушерство е бил предложен за обсъждане през февруари 2018 г.

„Че, видите ли, колко е печеливша родилната помощ, защото издръжката на едно легло струва 39 000 лв, а от пътеките за родилна помощ лечебното заведение получава 43000 годишно – тоест, 4000 лв. печалба. Докато ние гледаме на родилната помощ по този начин – като че ли това е бизнес, а лечебното заведение е дюкян - никога няма стигнем до положителни резултати…"

Трябва да бъде направена една дългосрочна програма, която да постави бременната жена в центъра на цялата система на родилната помощ с всичките ѝ права, всичките ѝ желания, разбира се под ръководството на специалисти“, коментира депутатът.

Михайлов допълни, че парламентарната здравна комисия скоро ще инициира среща с водещи специалисти в областта на акушерството и гинекологията и от Лекарския съюз.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна