Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Абдикира ли държавата от казуса с агресивното момче от центъра за настаняване от семеен тип в Ловеч

В Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания в Ловеч е настанено 14-годишно момче с агресивни прояви, което заживя в центъра в края на март, изпратено от смолянската дирекция „Социално подпомагане”, след закриване на социалната услуга в Смолян.

„През това време са издадени заповеди, с които детето ползва съпътстващи социални услуги за работа със специалисти“, обясни директорът на дирекция „Социално подпомагане“ в Ловеч Красимира Катева.

Ловешкият съд пък постанови момчето да бъде настанено в друг център с подходяща за него социална услуга, съобразно експертиза от психиатър и психолог. Решението на съда е от 23 юли и не е обжалвано от „Социално подпомагане“. От дирекцията издават заповед детето да бъде настанено с подходяща социална услуга в Попово, оттам обаче категорично отказват да го приемат и заповедта е отменена.

„Това дете никой не го иска. Държавата абдикира като че ли, детето да бъде настанено на правилното място“, коментира адвокатът на детето Ралица Драгостинова.

„То си е дете с увреждане, услугата отговаря на целевата група за тези услуги“, каза директорът на „Социално подпомагане“.

За момента обаче детето не е желано никъде, а персоналът в Ловеч продължава да се оплаква от него.

Само преди дни обаче работещите в Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания в Ловеч отново са излезли на протест заради агресивното поведение на момчето. Според служителите всеки ден се стига до бой, летят столове, ножове, има случай на запалено дете, на сексуален тормоз от страна на момчето към останалите деца и персонала. Едно от действията, които са предприети за него, е лечение в детска психиатрична клиника. Един от придружаващите го служители там е била Радостка Чернева, която е уволнена дисциплинарно след връщането на детето от клиниката. Служители от Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания също потвърдиха, че са заплашвани с дисциплинарни уволнения от социални работници, от служители в Общината. Кметът на Ловеч Корнелия Маринова и ресорният й заместник Венцислав Христов обясниха, че „когато един служител не изпълнява трудовите си задължения, има Кодекс на труда, по който това се документира и санкционира“.

Този случай не е изолиран, целят процес на деинституционализация беше съпътстван от такива случаи, коментира в „Преди всички“ Ева Жечева, директор на Дирекция "Права на детето" към омбудсмана, бивш председател на ДАЗД.

„Хората не са чували за проблеми в специализираните институции, защото тези случаи не бяха видими за обществото. Те оставаха зад стените на институцията и там се търсеше решение. Този случай няма нужда само от административен подход, защото се чуха административните мерки, но няма отговор на професионалистите“.

Според Жечева най-важното, заради което беше започнат този процес на извеждане, бе да се гарантира на тези деца среда, близка до семейната.

„Центровете бяха тази форма, но в един момент ние оставихме персонала сам да се справя с проблемите. Повечето от тези хора са детегледачи, хора, които са били дълго време безработни, които очакват работата им да се свежда до физическата грижа за децата, и са прави. Тези хора трябваше да бъдат подкрепяни“.

За конкретния случай Жечева изрази мнение, че колкото по-често се мести детето, толкова по-агресивно ще става неговото поведение.

„Това е характеристика и на всяко дете в училище, което се мести от клас в клас, в друго училище. Никой не се опитва да открие причините за това поведение“.

В звуковия файл можете да чуете подробностите от репортажа на Пламен Христов и интервюто на Лора Търколева с Ева Жечева. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени