Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За и против пътуването на деца в учебно време да се ограничи до три учебни дни за година

Снимка: image advertising

Пътуването на деца в учебно време да се ограничи до три учебни дни за година, а походи, зелени и бели училища, екскурзии с по-голяма продължителност да се организират в почивните дни или през ваканциите. Това предлагат от МОН чрез промяна в Наредба 10 за организацията на дейностите в училищното образование. Проектът е публикуван на портала за обществени консултации, където може всеки да даде мнението си. Предстои и съгласуване с институциите, които имат отношение към темата. Срокът за обществено обсъждане изтича на 14 септември. 

Мотивите на МОН посочи заместник-министър Таня Михайлова.

„Още миналата година променихме, когато се излиза извън училище, да става по-лесно, без излишна бумащина. Сега реализирахме и националната програма „Музеите като образователна среда“. Правилото е, когато има зелено училище, да има и съответния учебен процес, т.е. образователни цели, които да се постигнат.  Тъй като ние смятаме, че отговорността е много голяма, когато говорим за качество но образованието, след много предложения, след много обсъждания, това, което ние предлагаме е организираните пътувания, които включват в частта си детските лагери, екскурзионното летуване, тези училища сред природата и всички останали форма на екскурзия, да могат да се организират по време на ваканциите и в почивните дни, а през учебното време те да не бъдат повече от три учебни дни и всъщност, това да бъде веднъж за учебната година, което се надяваме, че ще се отрази на качеството на обучението. Могат винаги да се използват и съботи, и недели. Три учебни дни – със сигурност по-лесно могат да се постигнат образователните цели“.

До момента училищата нямаха ограничения за броя на дните и всеки директор имаше правото да определи дните и броя на пътуванията на учениците от неговото училище.

Свидна Динева от Националната асоциация за детски и младежки туризъм и управител на туроператор сподели, че, тъй като е имало много училища, които са разрешавали на децата доста излизания, това е провокирало МОН да се опита да внесе някаква норма.

„Норма трябва да има. От една страна за нормалния процес, който се води, от друга страна децата да имат възможност да получават повече преживявания, повече знания в извънучилищна среда. Такава, изключително добра форма, е училището сред природата, където се води учебен процес в рамките на половин ден, а другата половина се използва за допълнителни знания и умения и развиването на опит“.

Има необходимост от регламент за броя дни за откъсване от класните стаи, но и от такъв, който да доведе до повишаване качеството на пътуванията и екскурзиите с образователна цел – гледната точка на  Асоциация „Родители“.

„Ние не виждаме проблем в това училищата да ходят по-често на зелени училища или екскурзии, стига да има яснота как, с каква цел се прави тази екскурзия, как тя е включена в цялостния образователен процес, какви са ползите за децата и също така – много важно – как тя не се превръща в инструмент за изключване на някои от децата, които не могат да си позволят да платят цената на толкова много екскурзии“, подчерта Цвета Брестничка.

От икономическа гледна точка, ако се приеме промяната, това ще доведе до поскъпване на услугата, коментират от туристическия бранш. Ще има недостиг на автобуси и цената на превоза ще скочи. Цените на хотелите през почивните дни са много по-високи, посочи Свидна Динева. 

От Асоциацията на екскурзоводите пък смятат, че агенциите бъркат екскурзовод и аниматор и често искат този човек да изпълнява и двете длъжности, за всяка от които се заплаща отделно. Препоръчително е да се търсят лицензирани екскурзоводи, за съжаление обаче има недостиг на квалифицирани кадри за ученически екскурзии. 

В звуковия файл можете да чуете интервю на Александра Михайлова с Таня Михайлова и репортаж на Мила Младенова. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна