Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Дарина Григорова: Съединението е най-достойният пример на българско дело

Снимка: архив

Съединението е най-достойният пример на българско дело, заяви в предаването „12+3“ доц. Дарина Григорова от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Съществува илюзията, че то е извън вниманието на великите сили, но не е така. Ние сами успяваме да се защитим, но последната дума е на великите сили, те го легитимират. Обикновено упрекът е към Русия. Добре е да се помни, че Русия не позволява на Турция да нахлуе“, коментира тя и добави:

„И сега тази сила, която задържа Турция и Ердоган е Русия, не е ЕС и Меркел. Единствената сила, която влияе на Балканите и може да го сдържа, е Русия“.

„Фигурата на ген. Данаил Николаев е обединителна. И вместо този позорен Луков марш - любим на нашите нови националисти, защо не се обединим около Данаил Николаев?“, попита доц. Григорова.

Данаил Николаев, който на 6 септември 1885 г. е майор в Източнорумелийската милиция, води войските, които свалят правителството и арестуват главния управител на Източна Румелия, с което осигурява осъществяването на Съединението. Бърдо е повишен и след това отива на фронта срещу сърбите да брани постигнатото, като става първият полковник в българската армия.

„Има едно просто обяснения - той ни напомня за нашето достойнство, докато Луков марш напомня за идеологическа зараза. Фигурата на Данаил Николаев би обединила наистина. Това е личност, която си струва да бъде едно от знамената на нашите патриоти, които се опитват под този формат да влияят на общественото мнение“, каза доц. Григорова.

Спорен нея „6 септември е след Трети март - това е пример за българско достойнство“. „За съжаление, медийната среда внушава точно обратното - негативната страна. Стараят се да изгонят колкото може повече българи от България. Това се прави, защото колкото по-малко славяни и по-малко православни тук, толкова по-добре - говорим за фактори - православен и ислямисти - чиста геополитика, нищо лично. Това е реалност, с която няма как да не се съобразяваме. Деславянизацията и дехристиянизацията на Балканите означава антируски пояс, но и антиевропейски“.

Ако разгледаме Балканите между великите сили, мисля, че има няколко пласта, коментира още експертът. По думите й първият пласт е геополитическият:

„Тук има тотално информационно, военно и геополитическо превъзходство на САЩ. Русия обаче присъства акупунктурно в Босна и Херцеговина чрез Република Сръбска, чрез своя информационен център в Ниш. Това са сдържащи елементи, които не допускат американското превъзходство да се довърши, да има завършеност. Русия действа пасивно – това е специфичен руски стил, но присъства“.

Руските експерти показаха доста добра осведоменост за това какво се случва на Балканите, каза доц. Григорова, която наскоро взе участие във форума „Русия и Балканите“, който се проведе в Русия. Според нея този форум е показал как на руска земя могат да се приглушат балканските противоречия:

„Русия на Балканите е по-близо, отколкото изглежда. Русия присъства на Балканите и има сдържащи функции за евентуален военен конфликт".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна