Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разнопосочни послания в началото на срещата за бъдещето на Идлиб

| обновено на 07.09.18 в 15:50
Президентите на Русия, Иран и Турция - Владимир Путин, Хасан Рохани и Реджеп Ердоган (от ляво надясно) позират за снимка в началото на срещата им в Техеран.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентите на Иран, Русия и Турция започнаха днес разговори в Техеран, на които се очаква да бъде решена съдбата на сирийската провинция Идлиб на фона на опасения за употреба на химическо оръжие и хуманитарна катастрофа в последния бунтовнически бастион, предаде АФП.

Хасан Рохани, Владимир Путин и Реджеп Ердоган обаче показаха различни позиции във встъпителните си слова преди разговорите, след които се очаква режимът в Дамаск да започне военна офанзива срещу бунтовниците

„Легитимното сирийско правителство има право и трябва в крайна сметка да поеме контрола над цялата територия на страната“, каза Путин. Според него терористични елементи продължават да организират провокации и да използват дронове от Идлиб срещу руски военни. „Не можем да игнорираме това. Трябва заедно да решим проблема“, каза Путин на колегите си.

Ердоган призова за примирие: „Ако успеем да постигнем прекратяване на огъня, това ще е една от най-важните стъпки на тази среща и сериозно ще облекчи цивилните“. „Не искаме Идлиб да се превърне в кървава баня. Всяка атака… срещу Идлиб ще доведе до катастрофа, клане и много голяма хуманитарна трагедия“, каза още турският президент. И посочи, че Идлиб е от „жизнена важност не само за бъдещето на Сирия, но и за нашата национална сигурност“.

„Битката срещу тероризма в Идлиб е неизбежна част от мисията за възстановяване на мира и стабилността в Сирия“, каза от своя страна иранският му колега Рохани. „Но тази битка не трябва да кара цивилните да страдат или да води до политика на изгорената земя“, добави той.

Часове преди старта на разговорите новият US пратеник за Сирия Джим Джефри заяви, че има доказателства, че правителствените сили се подготвят да употреба на химически оръжия.

„Всяка офанзива би предизвикала възраженията ни, тъй като ще е безогледна ескалация. Има много доказателства, че се подготвят химически оръжия“, каза Джефри в интервю за Ройтерс, без да каже повече детайли.

По-рано днес бе съобщено за нови руски въздушни удари по бунтовници в селски райони в югозападната част на Идлиб. Сред мишените били позиции на ислямистката „Хаят Тахрир аш Шам“, както и на „Ахрар аш Шам“.

Иран, Русия и Турция са гаранти на т.нар. Процес от Астана – серия от преговори, започнали след руската военна намеса на страната на режима в Дамаск през септември 2015 ж., които засенчиха подкрепяните от Запада разговори под егидата на ООН в Женева.

Режимът в Дамаск загуби контрола над Идлиб през 2015 г., като сега провинцията, заедно с прилежащи територии в съседните провинции Алепо, Хама и Латакия, са все още под бунтовнически контрол.

В нея живеят около 3 милиона души, като половина от тях са дошли от други територии в Сирия, включително от бивши бунтовнически райони, от които режимът позволи евакуация.

Турция, която дълго време подкрепяше бунтовници в Сирия, се опасява, че настъпление може да предизвика бежанска вълна към територията ѝ.

Но Русия и Иран се заричат за изкоренят „терористите“, а сирийският президент Башар Асад е решен да си върне контрола върху цялата страна.

Осем водещи хуманитарни агенции предупредиха по-рано днес, че „още веднъж най-уязвимите ще са тези, които ще платят най-висока цена“. Те призоваха световните лидери „спешно да работят съвместно, за да се избегне ужасяващ сценарий“.

Разговорите в Техеран може да прецизират мащаба и графикът на офанзивата срещу бунтовниците в Идлиб, за която ООН смята, че може да причини разселването на 800 000 души.

По-късно днес Съветът за сигурност на ООН се събира по искане на Вашингтон, за да обсъди Идлиб.

Русия иска Турция да използва влиянието си и да наложи условия на „Хаят Тахрир аш Шам“, която се доминира от бившия клон на „Ал Каида“ в Сирия, по сдаването на райони под контрола им.

Анкара има малко влияние върху джихадисти, които контролират около 60% от Идлиб, но подкрепя други бунтовнически групи и има 12 „наблюдателни поста“ в провинцията.

Сирийският в. „Ал Уатан“, който е близък до правителството, писа в понеделник, че военната операция ще започне „незабавно след срещата“.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна