Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на столичния квартал „Овча купел“ на протест срещу строеж, в чийто изкоп пропадна автомобил

Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране с информация за качеството на строителството у нас

Пропадналата кола в изкопа при строежа в "Овча Купел"
Снимка: БГНЕС

Жители на столичния квартал „Овча купел“ готвят протест, за да спрат строежа, в чийто изкоп пропадна автомобил, както и част от улица. Опасението на хората е и, че е възможно пропадането да продължи, а с това и един от блоковете, който е на около 5 метра от строежа.

Преди инцидента с автомобила жители на „Овча купел“ организираха два протеста срещу същия строеж, който започва на място, което, според първоначалните планове, е предвидено за детска градина.

„Притесненията ни са, че текат дейности без присъствието на контролен орган от ДНСК. Вчера присъстваха от община „Овча купел“ две дами, които не се представиха, но казаха, че са контрол по строителство. Попитахме ги какво контролират. Не успяха да ни отговорят. Казаха, че все още няма проект, но текат някакви строителни дейности във връзка с укрепването. Кой обаче ги контролира?“, каза домоуправителят на един от входовете в блока, който е в опасна близост до строежа - Мария Господинова, която е и един от организаторите на инициативата „Обединени Овча купел“.

„Просто е неописуемо. Представете си, че преживявате земетресение над 3 степен в продължение на часове. Има пукнати, има затруднения при отварянето на някои врати“, допълни Господинова.

В такива случаи би трябвало да се реагира мълниеносно, вкл. и от държавата, каза Димитър Куманов от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране по повод нередностите и опасностите в конкретния случай.

„Първото нещо, което се прави мигновено е – изкопът започва да се засипва обратно, когато има риск – такъв-какъвто е случаят с това сграда в близост да пострада. Следващото нещо, което моментално се прави – комисия, която обикаля блока изцяло и където забележи пукнати или други проблеми, слага трайни твърди маркери, които се следят дали тези пукнати продължават. Ако продължава това нещо, трябва още по-бързо да се засипва. Друга възможна мярка и част от този откос, който виси страховито, да бъде отнета. Страшно зависи на какво ниво са основите на този блок. Ако те са плитко заложени, има голяма разлика между дъното на основите и дъното на съществуващия изкоп – толкова по-голям става рискът. При всички положения експерти трябва да го оценят“.

Подробностите можете да чуете в звуковия файл от интервюто на Диана Дончева с Мария Господинова и Димитър Куманов.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна