Докато по време на Съединението Русия води политика с условности, руските дипломати впоследствие си дават сметка, че без руско присъствие нещата в България се развиват не в нейна полза и се правят стъпки за увеличаване на руското присъствие, разказа Куцаров и подчерта, че Русия изцяло е подкрепила обявяването на Независимостта.
"Фактически 82 милиона златни франка, които трябва да уредят финансовите въпроси между България и Турция - железници, дълг, който има България от Източна Румелия, различни суми се събират, крайната е толкова - Русия ги признава и фактически дава на България срещу дълга, който Турция има към Русия. България тази сума така и не я връща", поясни историкът.
По думите му, отначало Русия е против Фердинанд и поставя условието първородният му син да се обвърже с източното православие. "Единственото условие, което поставя Русия, за да бъде признат (защото той не е признат и от султана, фактически седем години той управлява, но не е признат), Русия казва: "Не може на една източноправославна държава ръководителят или фактически царят, тогава княз, да бъде от друго вероизповедание. Престолонаследникът трябва да мине в източното православие". Фердинанд се съгласява. Император Николай II става кръстник и с тази стъпка фактически се възстановяват отношенията. Настъпва любовен период. Такива думи за Русия, които е казал Фердинанд, никой после, даже от 44-а до 89-а година не е казвал. И никой не му е казал на Фердинанд дали е "фил", или "фоб" към тази страна", посочи Петър Куцаров.
Цялото интервю е в звуковия файл.