"Американският газ ще стигне до Европа само ако цените имат смисъл. Американските производители на втечнен природен газ искат да имат Европа като клиент, но дали и обратното е така, ще бъде решено изцяло от тях".
Към края на 2017 година около 15% от американския природен газ се изнася за Китай, а от тази година - количествата са по-малко. В краткосрочен план - това е малък процент и няма да бъде усетен чак толкова - и от компаниите, и от техните работници - т.е. избирателите, но в дългосрочен план, несигурността може като цяло да повлияе на бизнеса и на започнатите проекти.
"Само при конструкцията на терминалите работната ръка е сравнително сериозна. Веднъж за като терминалът е построен, всъщност построените работни места са сравнително малко, но като цяло, като инвестиции, това са важни моменти и да - със сигурност са има поводи за притеснения".
Без съмнение по-високите добиви ще гарантират по-висока сигурност на доставките на суровината. Цената също би трябвало да е по-изгодна, но най-вероятно този позитив ще бъде единствено за компаниите в бранша, допълни Филчев.
"Ползата на втечнения природен газ няма да стигне до крайния потребител. Тя ще бъде абсорбирана от самия вносител и това са фирми, които оперират с тяхната си бизнес идея в пазара, но - да, като цяло, всички тези са добри развития за потребителя по света".
Високите мита върху стоманата оскъпяват строежите и много фирми са кандидатствали за изключения от тези тарифи.