„Искаме да излезем от това, че дарителството е свързано само и единствено с даряване на пари и правене на кампании за лечението на един или друг човек. Децата учат неща, които в чисто житейски план биха им били полезни. Има страхотен интерес, защото те се занимават не само с това да изучат даден въпрос, а просто да се занимават и практически с него“, обясни тя.
В програмата са включени големи и малки градове, като тази учебна година за първи път са включени и три села. Според Емирян програмата работи добре навсякъде:
„С учениците говорим за това колко е важно да има правила, какви отговорности имаме като граждани, говорим за агресия, говорим за мигранти и бежанци, говорим за храната, темата за гласуването, за правата на децата, за опазване на околната среда, доброволчеството, мобилизиране на ресурси в общността, събиране на средства, книги, дрехи, храна, какво е неправителствена организация, как управляваме личните си пари, как се формира бюджета на една държава и т.н. Това си е гражданско образование. Опитваме се да покажем, че и в настоящето има много какво да се покаже и че те могат да бъдат част от решаването на някакви проблеми и също са дарители. До края на учебната година те стават дарители, защото ние искаме от тях да се ангажират с поне един проект, свързан с подобряване на средата в общността, в която се намират извън училище“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.