Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече пари за социална политика, образование, отбрана и заплати в проектобюджета за 2019 г.

| обновено на 22.10.18 в 16:00
4
Снимка: Министерство на финансите

Министерството на финансите публикува днес проекта за бюджета за 2019 г., като посочи, че приоритети в него са социалната политика, образованието, отбраната, политиката по доходите и по-справедливи субсидии за общините.

В сферата на социалната политика са предвидени 40,4 млн. лв. допълнително (50% повече спрямо средствата през 2018 г.) за целеви помощи за отопление. Също така обещанието 150 млн. лева за хора с увреждания са предложени в проектобюджета за догодина. Предвидени са 7,0 млн. лв. във връзка с въвеждането на нов вид месечна помощ за деца без право на наследствена пенсия от починал родител, като размерът на помощта за 2019 г. е 115 лева.

Предвижда увеличаване на размера на минималната работна заплата от 510 лв. на 560 лв. от 1 януари 2019 г., 610 лв. от 1 януари 2020 г. и 650 лв. от 1 януари 2021 г.

Общо за увеличението на възнагражденията в бюджетната сфера е осигурен един милиард допълнително, като една трета от парите – 330 млн. лв. – са за заетите в образованието. Средното увеличение е 10% спрямо 2018 г., като за педагогическия персонал е средно с 20% с цел достигане през 2021 г. на удвояване спрямо 2017 г. Правилата дават възможност за увеличаване на заплатите въз основа на заеманата длъжност и оценките за постигнатите резултати.

Заплатените от родителите занимания за децата в държавните и общински детски градини ще станат част от бюджета на учебните заведения от септември догодина. Това означава, че заниманията по танци или бойно изкуство, които децата посещават извън задължителните занимания, ще станат част от бюджетите на учебните заведения. Въпреки че услугите се предоставят от външни за учебното заведение школи, те ще трябва да се бюджетират с цел да се избегнат злоупотреби с данъчното и осигурителното законодателство. 

От Финансовото министерство обясняват, че друга причина за промяната е, че директорите на детските градини и училищата носят отговорност за провежданите занимания, независимо че са възложени на външен изпълнител. Освен това част от сектора е в сивата икономика, а след промяната плащаните от родителите уроци за децата им ще трябва да бъдат осчетоводявани, следователно – възнагражденията и осигуровките на педагозите. Промяната е в Закона за предучилищното образование и се прави като част от преходните и заключителни разпоредби на проектобюджета.

Политиката в областта на отбраната предвижда да бъде спазено изискването за достигане на разходите за отбрана до определения процент от БВП, в съответствие с Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП, като в бюджетната рамка за 2019 г. общо разходите за отбрана възлизат на 1839,3 млн.  лв., което е 1,58 % от БВП.

С половин милиард са увеличени и субсидиите за общините, като общо в това перо са предложени 3,7 млрд. лева. От Финансовото министерство съобщават, че ще има промени в начина, по който се получава изравнителната субсидия. С нея 19 големи общини ще останат без тези средства, а те ще бъдат пренасочени към по-малките общини, където има по-малък потенциал за увеличение на данъчните приходи.

С преходните и заключителни разпоредби се узаконява преминаването на Националния институт по метеорология от БАН към Министерството на образованието.

Общо по макрорамката – дефицитът ще бъде 600 млн. лева догодина или 0,5% от брутния вътрешен продукт (БВП). Дългът ще продължи да намалява, като догодина отново няма да се поемат нови задължения от външните пазари.

Пенсионерите няма да имат право да работят като държавни служители –е предложено в преходните и заключителни разпоредби на проектобюджета за догодина. Изключение ще бъде направено за хората, назначени по законите за МВР и Министерството на отбраната. 

Около 1600 души ще бъдат засегнати от промяната, според която хората, упражнили вече правото си на пенсия, няма да могат да бъдат назначавани като държавни служители. В мотивите към проектобюджета за догодина е посочено, че мярката се възприема с цел повече млади хора да влязат в държавната администрация. За да не се създаде стрес в системата, е оставена възможност пенсионирани служители да бъдат наемани по заместване – например ако титулярът е по майчинство. Също така могат да бъдат наемани по трудови правоотношения. Промените не изключват възможността хората, упражнили правото си на пенсия, да работят в частния сектор, допълват от министерството. 

С друго предложение се прави актуализация на тазгодишните бюджети на МВР и Министерството на правосъдието. Обещаните в началото на годината 100 млн. лева на полицаите се записват в бюджета на министерството чрез тази промяна. Предвиденото 10-проценто увеличение за догодина ще бъде и на базата на тези допълнителни средства. В системата на правосъдието – осигуряват се още пари за служителите в затворите. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна