Свободен интернет и киберсигурност – къде е балансът, който ще гарантира правата ни на информация заедно със защитата ни от злоупотреби в мрежата? Мнение по тези въпроси изрази Вени Марковски, един от основатилите на първото Интернет-общество у нас, който представи новата си книга "Уловени в мрежата". Официалната премиера е в Аулата на Софийския университет от 15,00 часа.
"Заглавието беше резултат от предложения във Фейсбук. Във филма „Търсенето на Немо“ има сцена, в която риби, уловени в мрежа, се освободиха с общи усилия", обясни Марковски.
Той коментира усилията на българския еврокомисар Мария Габриел в борбата срещу фалшивите новини. Според него те наистина допринасят за по-достоверна информация. "Габриел е един от хората, които ме карат да се чувствам горд, че съм българин", добави Марковски.
"В областта на киберсигурността България е добрите примери на опит за баланс между свободата и безопасността. У нас има много добър интернет. Много хора не знаят, че в началото интернет се плащаше на трафик, а не на месечен абонамент с безлимитно количество. Много често забравяме, че в някои страни в света интернетът все още се таксува на график. Всяко подхлъзване в мрежата по води до споделяне на лични данни. Трябва да знаем, че сме много ценни за някой, който може да злоупотребява с личните ни данни. Става дума за обработка на огромно количество данни на огромно количество хора".
Не трябва да общуваме с тролове, защото те се хранят от това, предупреди Марковски.
"Не трябва да се обръща внимание нито на троловете, нито на политиците с хулиганско поведение, защото те живеят от това. Най-добрата практика е да се игнорират."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Чуйте и репортажа по темата на Добромир Видев.