Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Методиев: Пактът за миграцията на ООН я улеснява, а не я регулира

Текстовете залагат на мултикултурализма и създават държави в държавите, смята политологът

Калоян Методиев
Снимка: личен архив

Основният недостатък на Пакта за миграция на ООН е, че почива на един универсализъм, на един общ знаменател, на всичко без оглед на политика, география, история и култура и религия. В света, а и в Европа вече няма условия за подобна политика, т.е. този проект ще падне. Това обясни в интервю за предаването ни "12+3" политологът Калоян Методиев.
     

„Това е глобален пакт за миграцията, който започна да се изработва миналата година през април в ООН и който беше гласуван това лято с идеята да бъде окончателно подписан от 193 страни в Мароко на 10-11 декември“, поясни Методиев за пакта, предизвикал противоположни коментари у нас. Най-дръзките и най-критичните експерти виждат опасност за Европа, но и в частност за България.

От документа вече се оттеглиха Съединените щати, Унгария и Австрия. Същата крачка обмисля и Полша, докато България заяви, че го подкрепя.

„Това е международен договор, който ще има сила над вътрешното законодателство. Загуба на суверенитет - това е ключовата дума, която използваха и американци, и поляци, и австрийци, и затова не искат да го подписват“, уточни Методиев. Според политолога, една от причините за отказ на държави от него е това, че „не се прави разлика между легална и нелегална миграция, т.е. между търсене на убежище и трудова миграция“.

„Това беше и основният аргумент, с който австрийският канцлер Себастиан Курц и чешкият премиер Андрей Бабиш, както и словенците се отказаха преди два дни. В Хърватия също тече много сериозен дебат, че няма да бъде подкрепен документът. И Австралия се присъедини, т.е. нараства броят на страните, които се отказват“.

„Документът улеснява миграцията, а не я регулира“, подчерта Методиев. Политологът открои няколко положителни страни на пакта – гарантират се трудовите права на работниците, а също и се криминализира трафикът, но и доста отрицателни:

„Проблемите точки, който аз локализирам, са: изграждане на глобална база данни, което е опасно или един хъб, който да събира информация от целия свят; обучение по оставане на мигрантите, т.е. ние ги учим как да мигрират - и легалните, и нелегалните; събиране на семейства, което е много опасно и за България, и за Европа; затрудняване на граничната охрана със силови средства, което няма как да не се прави при положение, че виждаме какво става в Гърция, Италия и Испания, които иначе няма как удържат тълпите от Африка; задържане в краен случай на мигранти“. 

„Впечатление в документа прави и огромният мултикултурализъм, заложен в текстовете, както и права, които се дават на мигрантите“, добави Методиев. „Едва ли не ние им създаваме държави в държавите, а в Европа няма такива условия в момента. Виждате какви са реакциите и какви евроизбори се задават“, отбеляза още политологът, който вижда в пакта „една ужасна бюрокрация - навсякъде да се изграждат нови институции, обучителни центрове, звена, което е огромен бюджетен разход“.

"България е първа държава и един момент може да се озовем с огромна група мигранти, за които трябва да се грижим и да осигуряваме условия за живот. Самото влизане ще бъде улеснено, тъй като оградата ще бъде вече проблем за спиране на потока - има и такова тълкование на текстовете. А и нямаме пари за нови институции", посочи политологът, очертавайки какво би се случило, ако страната ни подпише пакта.

Според Методиев обаче, „българското правителство много трудно ще успее да се обедини около една позиция за Пакта за миграция на ООН“. Защо, както и подробности, можете да чуете в звуковия файл.  

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна