„Стъпка по стъпка вярвам, че ще бъдем чувани, защото това е бъдещето на нашите деца и здравето на нашето общество“.
Румен Георгиев е един от ангажираните с приложението „Изкуствен панкреас“. Той обясни:
„В конвенционалното лечение на диабета, което се прилага при повече от 95% от страдащите от това състояние, всеки си поставя сам инсулиновата доза чрез инжекция и си измерва кръвната захар чрез бодене на пръстите и взимане на капка кръв ежедневно. Това, което ние показваме на хората с диабет тип 1, е че технологиите и развитието им може да ни помогне в лечението. Поставя се сензор за постоянно следене на кръвната глюкоза, което измерва кръвната захар на всеки 5 мин., подава я към компютър/мобилен телефон, който изчислява промените и каква е необходимостта от инсулин в човешкото тяло и дава съответната команда към инсулинова помпа, за да направи необходимата промяна. Това става на всеки 5 мин. 24 часа в денонощието“.
Веселка Генчева подчерта, че в света около 1500 души ползват тази затворена система. А българските деца, ползващи системата, вече са над 150, каза тя. По думите ѝ организацията не получава финансова подкрепа от държавата, заради което се правят благотворителни акции.
Петър Антонов подкрепя каузата: „Искаме да внесем известен позитивизъм в тази драма с молба за помощ. Искаме да съберем пари, за да се внесе този софтуер, който е от изключителна помощ за родителите на децата с диабет. Правим благотворителна вечеря на 17 ноември и всеки, който иска, ще може да се включи“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.