Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От АБВ предлагат начин здравно неосигурените да плащат за болнични услуги

| обновено на 14.11.18 в 15:51
Снимка: БГНЕС

Българската държава е поела ангажимент здравно да осигурява редица категории високоплатени служители - адвокати, прокурори, военнослужещи, на 60% от минималната работна заплата, т.е. хора, които получават хиляди левове се осигуряват върху 350 лева. Ние предлагаме, ако българската държава има финансови средства и ако иска да ги осигурява, да ги осигурява върху редовните им доходи. Това каза в интервю за предаването "12+3" доц. Георги Кючуков, член на изпълнителното бюро на партия АВБ, които вчера излязоха с предложение за решаване на проблема със здравно неосигурените пациенти.

"Според статистическия институт 1 390 000 българи не са осигурени. Като се приспадне от тях броя на тези, които постоянно пребивават в чужбина, по данни на Министерство на здравеопазването в края на 2017 година това са 719 000. Това е един огромен контингент, като 80 на сто от него са от ромското население на страната. Няколко пъти предлагахме криминализиране на неплащането на здравните осигуровки както от страна на отделните физически лица, така и от страна на работодателите, но това не беше приемано по простата причина, че най-напред трябва да бъде криминализирана българската държава, която осигурява здравно редица категории служещи, но ги осигурява през изминалата година на 60% от минималната осигурителна вноска, а следващата ще стане 65", обясни той.

"Също така не е логично българската държава да осигурява пенсионерите и децата, които ползват най-често здравни услуги върху 350", категоричен беше доцент Кючуков, който в ефира на "Хоризонт" уточни и какво предлагат от АБВ за "неосигурените лица, които не си плащат по свое решение здравните вноски":

"Тъй като повечето от тях се водят като хора с ниски доходи, които не могат да си плащат - ние предложихме вчера на здравния министър и на социалния министър тези хора, след излизане от болнични заведения, в които безусловно им се оказва медицинска помощ, да бъдат включени по определените програми за заетост по общините и част от парите, които заработят да отиват към Здравната каса за покриване на техните вноски", каза той, както и уточни, че става дума за програми за малоимотните граждани за временната заетост, които ги ръководят общините, а също и обясни, че министрите са възприели идеята, както и обещали, че "ще проверят нормативната база и дали може да бъде осъществено това". 

"Здравното осигуряване е солидарна система, а не може част от българското население да не бъде солидарно, а да ползва солидарно услугите", подчерта доц. Георги Кючуков.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени