България може да отнесе много критики, ако след отпадането на номерата пред политическите партии в бюлетините в тях не бъде позволено лого или друг символ, заяви днес пред БНР Стоил Стоилов, наблюдател в мисии на ОССЕ в и извън Европа.
Коментирайки предложените от управляващото мнозинство промени в Изборния кодекс, той каза, че „премахването на номерата пред политическите партии представлява своеобразен образователен ценз“.
„В международната практика на това не се гледа на добро око, като обикновено към имената се добавят лога и символи, които да дадат възможност на неграмотното население да участва във вота. Нямаме право да лишаваме от избирателни права хора, които не са достатъчно грамотни“, каза Стоилов в предаването „Преди всички“ на „Хоризонт“.
Според него моментът не е подходящ за масово въвеждане на електронното гласуване при изборните технологии, които се използват в България. „Светът се отказва от него. Страх до степен на параноя съществува в много, и то развити страни, че този процес може да бъде опорочен под злонамерено външно влияние“.
Стоилов смята, че „няма проблем в отдалечени български общности – в Камбоджа, може би дори за Австралия, да бъде направена някаква платформа за електронно дистанционно гласуване по интернет“. „Но това не трябва да бъде масова технология за страни с големи български общности, кат Германия, Испания, Англия…, още по-малко на територията на страната“.
По повод машинното гласуване експертът посочи, че е анализирал родната си община – Бяла, Русенска област, и установил, че в изборния ден е по-евтино всички избиратели от селата, които биха гласували на машина, да се натоварят и закарат в изборния център, да гласуват на 1-2 машини и да бъдат върнати. „Отколкото да се прави една огромна инвестиция за машини във всяка избирателна секция, които няма да бъдат достатъчно добре технически обслужени и няма да гарантират положителните ефекти от машинното гласуване“.
„Подкрепям идеята за доставка на машини в тези секции, където този положителен ефект на машината ще бъде мултиплициран с много избиратели“, добави той като подкрепи предложението за такива машини в секции с минимум 300 избиратели. И предложи и предварителна регистрация на желаещите да гласуват машинно и да се формират секции от 600-700 избиратели. „Така с 300 машини по 700 избиратели ще „санираме“ 2,1 млн. гласа“, каза Стоилов.
Според него при промените в ИК трябва да се говори и доколко реални са избирателните списъци, където съществували „митове и легенди“. „Сега работим с избирателен списък, който вероятно съдържа повече имена, отколкото е населението на страната“.
Стоилов подкрепи оставането на преференциите при избора в партийните листи, като каза: „Тя трябва да остане на всяка цена“.