Последната българска бойна подводница „Слава“ има шанс да се превърне в музей на подводния флот. Вече седем години тя стои на пристанището във Варна и чака да бъде решена съдбата ѝ. С течение на времето шансът подводницата да потъне в морето от отпадъци става все по-осезаем. Като спасителен пояс се явява предложението от фондация „Белославско стъкло“, която поема ангажимент да превърне подводницата в туристически обект.
Все още не е уточнено мястото, където ще бъде поставен ценният експонат, но инвеститорът ще получи правото да използва обекта в продължение на десет години. Голяма е вероятността обаче новият дом на „Слава“ да бъде Белославското езеро, което е в близост до морската ни столица и има важно транспортно значение.
Намеренията са подводницата да бъде изтеглена на сух док и след като бъде подготвено подходящо място, тя да бъде разположена там, така че да е видима за плавателните съдове, които преминават по Белославското езеро, обяснява д-р Мариана Кръстева, директор на Военноморския музей във Варна.
В същото време подводницата ще е достъпна и за качване на борда и разглеждане. Идеята е тя да бъде превърната в един туристически, културно-исторически обект. Разбира се, превръщането на какъвто и да е предмет в музеен експонат изисква усилия. От голямо значение е какви средства ще бъдат вложени, какви технически специалисти ще вземат участие в проекта.
Със сигурност подготвителният период ще е продължителен, защото мястото, на което ще бъде разположена, ще е строително-инженерно съоръжение, а на самата подводница предстои сериозен ремонт и обработка. Трябва да бъдат елиминирани корозионните процеси, да бъдат възстановени липсващите елементи и подводницата да придобие вид, близък до този от ранните ѝ години.
„Слава“ е произведена през 1960 г. в бившия СССР. Дълга е 76 метра, широка – 7 метра и има дълбочина на газене 6 метра. Максималната ѝ дълбочина на потапяне е 300 м. Развива максимална скорост на повърхността от 15,3 възела. Тя и бракуваната преди години „Надежда“, никога не се били прихващани от натовски кораби по време на учения. Разказът на д-р Мариана Кръстева ни връща към славните дни на подводницата:
Сега подводният кораб очаква началото на своя нов живот. В това сериозно начинание инициаторите имат доста поддръжници от страна на военноморските сили и Съюза на подводничарите, както и от Военноморския музей във Варна, където в момента се съхранява флагът на „Слава“.
Снимки: БГНЕС и museummaritime-bg.com