Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боби Бобев: Косовските мита от 100% срещу Сърбия са търговска война

Боби Бобев - бивш посланик на България в Прищина и Тирана.
Снимка: БГНЕС

„Въвеждането на митата от 100% за вноса на стоки от Сърбия, а и от Босна и Херцеговина, е търговска война. А много често в миналото подобни търговски войни са водили до сериозни военни конфликти“, заяви пред БНР Боби Бобев – бивш посланик на България в Прищина и Тирана.

„Историята познава такива примери, но искрено се надявам в случая да не става дума за това“, каза той в предаването „Събота 150“ на „Хоризонт“.

Боби Бобев се съгласи с позицията на САЩ, които имат най-тежката дума в Косово, че решението за митата бие по имиджа на Косово в международен план и повишава напрежението в региона.

„Веднага трябва да си зададем въпроса защо точно сега се случи. Становището на САЩ, че подобни решения трябва да се взимат без влагане на емоции, за съжаление, не бе приложено от Косово. То бе една емоционална реакция. Когато няколко седмици по-рано бяха въведени 10% мита за сръбските стоки, също имаше реакции от Белград и по-тихи предупреждения от международната общност. Сега обаче единствено Албания – премиерът Еди Рама, похвали действията на косовското правителство.

Боби Бобев подчерта, че решението е взето в отсъствието на президента Тачи и според твърдения, промъкнали се в различни материали, той не е бил консултиран по темата.

Той очаква упражняването на международен натиск върху Косово  за промяна на новите мита, включително от ЕС, който също реагира много остро.

Според посланик Бобев Сърбия е важен търговски партньор на Косово от доста години, като през 2017 г. е била най-големият. И това не е само заради сърбите в Северно Косово, просто хората там са свикнали със сръбските стоки от времето на бивша Югославия.

Двустранният търговски обмен през 2017 г. е бил 449 млн. евро, от които 401  млн. евро е сръбският внос. Това означава, че Косово има тежък търговски дефицит със Сърбия. Делът на електроенергията е най-голям във вноса от Косово – 55 млн. евро, обясни той. Следват безалкохолни напитки, безоловни бензини, захар, газьол, олио.

През 2011 г. при предишната криза в отношенията заради Северно Косово, когато се издигаха барикади и бе възпрепятствано движението на ЕУЛЕКС и Кейфор в северните райони, имаше момент, в който Сърбия заяви, че ще спре своя износ за Косово, там настана паника. Тогава косовски вицепремиер дойде спешно в България и разговаря с премиера Бойко Борисов и Косово получи обещания, че ще запълним тази празнина и че дори ще отворим държавния резерв, ако се наложи, припомни Боби Бобев..

По думите му сега в Косово започва поскъпване на хляба, защото една от вносните сръбски стоки е брашно. Сърбия също ще търпи поражения, защото според оценки без износа си за Косово ще търпи дневни загуби от 1-1,5 млн. лв.

Данните на косовските митници сочат, че преди митата от 100% на ден са влизали обикновено 70-100 сръбски и босненски камиона, а за първите 6 дни след въвеждането им – 2 камиона, каза Бобев. И обясни, че според новите изисквания на Прищина в документите трябва да пише Република Косово, а не Косово и Метохия. А Белград не признава независимостта на Косово -т. е., Република Косово, както и Босна и Херцеговина, която не може да направи това без съгласието на босненските сърби.

Според посланик Бобев действия като съвместното заседание на правителствата на Косово и Албания в Печ на 28 ноември целят не само да дразнят сърбите, но и са заплаха и извиване на ръце по отношение на ЕС и цялата международна общност. "Така те казват: „По-бързо действайте, за да получим исканата от нас визовата либерализация и интеграционни процеси, че иначе ще тръгнем да се обединяваме и става страшно“, обясни той.

Боби Бобев смята, че в момента диалогът между Прищина и Белград е клинично мъртъв. „Едните казват – няма да премахнем таксите, докато не ни признаят независимостта, а другите – ние няма да разговаряме, докато не премахнат таксите. Това е омагьосан кръг“.

Това върна нещата много назад, а има и елементи от вътрешно-политическия живот на Косово, които са тревожни, добави Боби Бобев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени