Програмата включва над 10 лекции в гимназии. Вече се проведоха такива в Испанската гимназия "Мигел де Сервантес"и в 51 СУ “Елисавета Багряна“, а във вторник предстои такава и в столичното 97 СУ “Братя Миладинови“. Председателят на Асоциацията Момчил Панайотов сподели за предаването „Хоризонт до обед“ , че към проявите има интерес, особено сред учениците, които вече ходят в планината. Амбициите на програмата са да продължи да обхваща училища и през следващата година. Интерес могат да проявят директорите на училищата или ученици в тях:
„Държа да подчертая, че това не са лекции, които дават изцяло алгоритъм от начин на действие. Целим по-скоро да събудим интереса на учениците, да ги провокираме да се развиват, да желаят да четат повече, да посетят практически курсове...“.
Обикновено съветите на експертите са да се обръща внимание на обстановката в планината и условията там в предходните дни:
„Човек трябва много добре да си дава сметка къде отива, да познава терена или да го е проучил, а не просто съвсем случайно да се опитва да напипа нещата в хода на деня. Много важно нещо наистина е с кой отиват в планината. Много голяма част от проблемите възникват от това, че се събират хора, които не се познават и съответно не знаят кой как действа и се провокират един – друг“.
От Асоциацията разчитат и на дарения, за да провеждат курсовете.
Панайотов подчерта, че първият инцидент с лавина за годината вече е факт - преди няколко дни в Пирин, но за щастие няма пострадали.