Изпълнителната агенция по лекарствата е на финален етап от разработването на онлайн регистър за клиничните проучвания, до който да имат достъп и пациентите. Това съобщи изпълнителният директор на агенцията Богдан Кирилов на дискусия за значението на клиничните проучвания. Страната ни е на 20-място в света по клинични проучвания.
Електронният регистър за клиничните изпитвания ще бъде достъпен и за изследователите, и за пациентите, като няма да отпадне и подаването на документи. Информацията ще е максимално защитена, подчерта изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов:
"Идеята е да се направи един онлайн-регистър, в който заявителите да могат да подават и онлайн цялата документация във връзка с разрешаването на клинични изпитвания, но по-важното е след като се обобщят всички данни, да може да се генерира информация, реално да има един допълнителен регистър, до който да имат достъп пациентите. В този регистър пациентите ще могат да видят какво е заглавието на клиничното проучване, включващи критерии, центровете, изследователите и реално по този начин може да се повиши информираността на самите пациенти".
За момента пациентите попадат случайно на клинични проучвания, независимо, че за самите изпитания у нас са въведени стриктни регулации и хармонизирани правила за добра клинична практика:
"Сега принципът е, ако попадне пациента на подходящ лекар, който участва в клинично проучване, той да му предостави адекватната информация, да се прецени какви са ползите, какви са евентуалните рискове и чак след това може да се включи“.
У нас, 10 000 нови пациенти се включват всяка година в клинични изпитвания у нас в над 500 центъра в сферите на онкохематологията, неврологията и ревматологията, като бъдещето е към клетъчните и генните терапии.