Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
България участва в Индекса за човешка свобода и доходи от 2008-а година. През годините драматична промяна няма. Показателите ни са съвсем леко влошени. Драматичното влошаване е в областта на върховенството на правото, където имаме 4,9 точки от 10, отбеляза в предаването "12+3" Иван Брегов от Института за пазарна икономика във връзка с изследването на Индекса на човешката свобода за 2018-а година.
В тазгодишното издание на индекса България получава 7,78 т. и се нарежда на 41-во място от 162 държави. Сред страните в Европейския съюз по-нисък резултат имат само Унгария и Гърция. Спрямо изданието от миналата година резултатът на страната намалява с 0,04 т. без промяна на позицията ѝ в класацията.
Където човекът е по-свободен, доходите са високи. Където има повече принуда и държава, доходите са ниски, отбеляза Брегов.
Той подчерта, че индексът работи със стабилни показатели и го сравни с доклада на ЕК, който според него "се е превърнал от средство за реформи в средство за политическа легитимация на властта в България".
"България не изглежда по най-лошия начин. Но трябва да ни тревожи, че имаме прекалено много администрация, което като граждани ни струва скъпо, имаме и усещане за несигурност, което е ниска оценка за съдебната система и ако се наложи, не бихме получили нито бързо, нито сигурно това, което искаме да защитим. Ако сме на някаква опашка, то все пак е на опашката на богатите и развити държави, което не е най-лошото нещо", подчерта Брегов.