Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Гюлев от Управителния съвет на Фондация „Пловдив 2019“:

Пловдив ще продължи да е поле за културни изяви на европейско и световно ниво поне до средата на 2021 г.


След месец Пловдив официално ще е европейска столица на културата. Мащабното културно събитие ще бъде открито на 12 януари със спектакъла „Ние сме всички цветове“. Той ще съчетае в себе си музика, светлина и танц, в който участници ще бъдат 1 500 души, а за целта ще бъде построена сцена на 6 нива с тегло 200 тона.
       

Това е едно от най-престижните и популярни европейски културни събития. Решението за провеждането на инициативата „Европейска столица на културата“ е взето през юни 85-та година от Съвета на министрите на културата на Европейския съюз. През тези 33 години повече от 40 града са били избрани за „европейска столица на културата“. Освен стотиците събития, съответния град разчита инициативата да му донесе много туристи, приходи и обновяване на инфраструктурата.

Пловдив се надява да привлече около два милиона туристи - двойно повече от досега, като само откриващия уикенд през януари ще бъде посетен от между 50 и 80 хиляди души.

Преди две години, когато полският град Вроцлав беше европейска столица на културата, се надяваше на същото - двойно повече туристи. И се случи - посещенията в града скочиха от два на четири милиона. Подготовката около кандидатстването и организацията на културните събития във Вроцлав е започнала 8 години по-рано - през 2008-ма. И до днес се счита, че Вроцлав е една от най-успешните културни столици. Но нещата е приключиха през 2016-а - намериха финансиране и инициативата е удължена.

Според Христо Гюлев, който е член на Управителния съвет на Фондация „Пловдив 2019“ и който на място се е запознал с полския опит Пловдив и Вроцлав хем си приличат, хем се различават.

„Хубавото на проекта е, че всеки град може да покаже себе си. Пловдив не трябва да се сравнява с Вроцлав или с който и да е от останалите градове, които са били столици на културата. Трябва да покаже себе си и най-доброто, което има. Това ще е най-голямото културно събитие, което ще остане за този век“, коментира Гюлев. Той добави:

„Отсега сме осигурили финансиране до средата на 2021 г., т.е. Пловдив ще продължи да бъде силно поле за културни изяви на европейско и световно ниво не само през 2019 г., а поне до средата на 2021 г. Защо не и Пловдив 2020 - 2024“.

Програмата на „Вроцлав - европейска столица на културата“ обхваща над 425 проекта с близо 2000 големи културни събития. Това само през 2016-та година. Общият брой събития, пряко свързани с проекта до сега е над 7 500.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени