Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сесил Бутле: Макрон е под натиск, но властта му е без алтернатива

Френският президент Еманюел Макрон обяви в обръщение към нацията на 10 декември мерки, с които да успокои протестите.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпреки протестите на „жълтите жилетки“ Франция  остава политически стабилна, а властта на президента Еманюел Макрон - без реална алтернатива. Но протестите вече дават резултат, убеждавайки президента в необходимостта от завой в социалноикономическата политика с повече акцент върху социалния аспект, каза пред БНР журналистката от „Монд“ Сесил Бутле.

В интервю за предаването „Събота 150“ тя коментира мерките, предложени от Макрон в началото на тази седмица за потушаване на масовото недоволство, както и възможния вътрешнополитически ефект от нападението в Страсбург.

Според нея е трудно да се прецени сега дали протестите ще загубят сила скоро.

„Наистина, президентът предложи някои мерки като увеличаване на минималната работна заплата, които ще смекчат най-тежкия проблем - понижената покупателна способност на голяма част от гражданите. Според много хора обаче тези предложения не са достатъчни“.

Журналистката смята, че проблем създава и неорганизираността на протестното движение. „Зад него не стоят нито профсъюзи, нито партии. В това движение не можеш да различиш единно мнение. В него няма дисциплина. При това положение, как можеш да знаеш дали и днес няма да излязат протестиращи по улиците?“

„Друго, което трябва да се има предвид, е, че много хора, които не са гласували с години, сега откриват възможност да участват в политическия живот. Те са въодушевени от участието си в едно протестно движение. И едва ли ще престанат да протестират, когато виждат, че имат успех - че могат да постигнат промяна. Това е усещането, че притежаваш власт - че можеш да изразиш мнението си“, посочи Бутле.

Според нея нападението в Страсбург не може да се разглежда като още един удар по авторитета на президента.

„Не, не може да се твърди такова нещо. Да, извършителят е бил под наблюдение от полицията и разузнаването, но не е било възможно да се предвиди доколко се е радикализирал. За съжаление, събития като стрелбата в Страсбург се случват. Това е трагичен инцидент за града, но не може да бъде свързван с авторитета на президента.“

Сесил Бутле не очаква предсрочни избори.

„Не бих казала, че ще се стигне до предсрочни избори. Причините да смятам така са две. Първата е, че нашата конституция дава на президента голяма власт. А освен това той може да разчита на мнозинството в парламента. Втората причина е, че опозицията е слаба. „Националният сбор“ - дясната популистка партия на Марин льо Пен, има преднина в допитванията, но тя си остава една протестна партия. В последно време Марин льо Пен не показва с нищо, че е станала по-силна. Напротив - показа се доста слаба в дебатите по европейските въпроси.“

Журналистката допуска, че „Национален сбор“ може да запише силни резултати на изборите за Европарламент идната пролет.

„Не очаквам обаче предсрочни избори у нас, просто защото в момента, независимо от безредиците, политическата ситуация във Франция е стабилна“, каза тя.

„Национален сбор“ има преднина в анкетите, но това не означава, че Льо Пен е в състояние да предложи алтернатива. При последните президентски избори миналата година си пролича колко е слаба. Твърде много са хората, които не могат да си я представят като свой президент. Има други политици, които се опитват да позират като алтернатива на Макрон, но досега без съществен успех.“

Според Бутле президентът Макрон е разбрал, че трябва да направи повече в социалната сфера.

„В началото той твърдеше, че трябва първо да проведе необходимите на Франция реформи икономиката и чак тогава ще престъпи към социалните мерки. Очевидно обаче хората искат по-социална политика. Те смятат, че с икономическите реформи е направено твърде много в полза на заможните и твърде малко за хората, които печелят по-малко и не могат да вържат двата края в края на месеца.“

Журналистката допуска, че Макрон може да си върне загубената си популярност до изборите през 2022 г.

„Той е показвал неведнъж, че има потенциал да се налага над предизвикателствата. Така че не бих го подценявала. Сегашната криза обаче е много тежка. Моментът е повратен за неговото управление. Така че в момента е трудно да се предскаже какво ще се случи. Трябва да видим какви действия ще предприеме в следващите няколко месеца, за да съхрани стабилността в обществото.“
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна