Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БСП сезира Конституционния съд заради Закона за бюджета на НЗОК

| обновено на 20.12.18 в 17:14
Проф. Георги Михайлов (в средата)
Снимка: Пресцентър на БСП


БСП сезира Конституционния съд за Закона за бюджета на НЗОК. Причината е, че с него в преходните и заключителните разпоредби се променят 17 структуроопределящи закона. Депутатът Филип Попов, който е един от вносителите, коментира, че не може чрез бюджета на Здравната каса да се променят закони, които нямат нищо общо с него:      

"Единият от промените закони, да речем, е Изборния кодекс. Това е прецедент в практиката! Искаме да спрем издевателството над законодателния процес, което се случва постоянно в това Народно събрание"

Депутатът от БСП, проф. Георги Михайлов, подчерта, че много от предложенията в закона неправомерно уреждат форми на организация на дейността на здравното министерство и на практика се създава мега-агенция за медицински надзор, "която вкарва в себе си дейности, които са абсолютно противоречиви и нямащи нищо общо едно с друго – одита, трансплантационните проблеми, регистрацията на лечебните заведения. Тази агенция тепърва трябва да се структурира. Тя ще създаде много проблеми в нейните действия, тъй като много от проблемите, които вкарва в себе си, изобщо не са решени до момента".

Пред БНР проф. Михайлов добави, че моделите за финансиране на здравното осигуряване не са били предшествани от сериозно обсъждане както между политическите сили, така и със специалистите. Същото се случи и със Закона за бюджета на НЗОК, добави той. 

Депутатът подчерта, че здравеопазването е надпартиен проблем и касае цялата нация: „На специална пресконференция лидерът на партията Корнелия Нинова предложи да бъде създаден консенсус за един нов модел. Вместо това в преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета внезапно бяха направени цяла редица от предложения, които касаят множество закони – някои пряко свързани със здравеопазването, други – нямащи нищо общо, чрез които се поставиха редица проблеми и предложения за тяхното уреждане, които нито са обсъждани в професионалната общност, нито на политическо ниво“.

Според левицата това противоречи на Закона за нормативните актове. Освен това се уреждат организационни въпроси на Министерство на здравеопазването, които нямат нищо общо с бюджета на НЗОК и които не са приемливи и не са логични, коментира депутатът. 

В отговор, министърът на здравеопазавено Кирил Ананиев обясни пред Хоризонт, че промените в няколко закона през бюджета на Здравната каса целят да се ускори преструктурирането на здравния сектор:

"Всички тези промени водят до повишаване ефективността в разходването на средства и контрола. Ако ние не създадем тази основа, какъвто и модел да въведем от 2020 година, той няма да успее".

В предаването "Нещо повече" проф. Георги Михайлов изказа мнение по въпроса със създаването на детска педиатрична болница.  За него е несъстоятелно предложението да се използва недостроена сграда, подложена на атмосферните условия вече 30 години. 

Има цяла серия от непрофесионални действия в здравеопазването, подчерта още депутатът от БСП.

Цялото интервю с проф. Михайлов чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна