Жителите на село Рибново в област Благоевград излязоха на протест заради остър недостиг на питейна вода. Кметът на селото Феим Иса определи ситуацията като "бедствена", а управителят на водното дружество – "като начало на предизборната кампания в община Гърмен". От четири дни едно от основните водохващания и част от водопровода са замръзнали, а опитите за решаване на проблема засега са неуспешни.
Две трети от жителите на село Рибново са без питейна вода от пет денонощия.
На протеста тази сутрин хората заявиха, че няма да плащат сметките си и искат да се отделят от ВиК - Благоевград. Ледени блокове с дебелина 30 сантиметра са запушили основното водохващане и част от новия водопровод на селото. Малкото количество, което постъпва от стария водопровод, не е достатъчно дори за режим на водоподаването. Това изведе хората и кмета на Рибново на площада.
На извънредна пресконференция управителят на ВиК - Благоевград Росица Димитрова категорично отхвърли обвиненията и заяви, че съоръженията се почистват и се поддържат в добро състояние. Проблемът според нея е, че като общински проекти те са изпълнени некачествено и наполовина. От ВиК не отричат, че проблемът е сериозен и не бягат от отговорност. Според управителя на водното дружество хората са подведени и употребени политически, което е недопустимо.
От три години ВиК настоява община Гърмен да реализира втория етап от проекта за водоснабдяване на селото, който включва изграждане на трикилометров водопровод от две нови водохващания.
В момента дебитът е едва 3 литра в секунда при необходими поне 11. Според кмета на община Гърмен Минка Капитанова причината за замръзването на водохващането и тръбите е субективна: „Това е отговорност на ВиК – те поддържат и експлоатират водопровода. Според мен явно есента не са отишли да си почистят хубаво листата“.
Росица Димитрова категорично отхвърли обвиненията:
„Колегите си изпълняват задълженията. Това са отговорни хора“.
Другият проблем е, че изграждането на новия довеждащ водопровод е изпълнено некачествено, признават от ВиК. Освен него като втори етап в проекта на община Гърмен е заложено и още едно водохващане с трикилометрово трасе, което обаче отлежава шеста година:
„Писали сме няколко пъти писма и сме се обръщали към община Гърмен да положат максимални усилия да бъде изграден и реализиран и вторият етап, но към момента това нещо все още не се случва".
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.