Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европа чака следващия ход на Лондон за Брекзит след отхвърлената сделка

Все още има време за преговори, искаме да ограничим щетите, каза Ангела Меркел

| обновено на 16.01.19 в 12:54
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Брекзит бе водеща тема в дневния ред на ЕП днес в Страсбург. Евродепутатите дебатираха за ситуацията по напускането на Великобритания след снощното инфарктно гласуване в Камарата на общините

Главният преговарящ от страна на ЕС за напускането на кралството Мишел Барние заяви, че Съюзът остава единен и непоколебим по споразумението. Европейският парламент има ключова роля, защото трябва да одобри споразумението между Великобритания и ЕС, ако то бъде гласувано в Лондон до края на март 2019 година.

Юнкер съжалява за вота, Тимерманс - „готови сме за всеки сценарий“

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер отбеляза, че след вота в британския парламент рискът от хаотично оттегляне на Великобритания от ЕС е нараснал. В изявление до медиите Юнкер изразява съжаление за вота и подчертава, че от страна на ЕС продължава процесът на ратификацията на споразумението по Брекзит.

Готови сме за всеки един сценарий, дори и за твърд Брекзит, който ще има сериозни последици, каза заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс:

„Трябва да изчакаме какво ще се случи в Камарата на общините и каква ще бъде позицията на британското правителство и на парламента. От там нататък трябва да имаме готовност за всеки един сценарий, включително твърд Брекзит, който ще има сериозни последици както за Обединеното кралство, така и за ЕС. Еврокомисията ще бъде добре подготвена за реакция за всеки възможен изход".

За Таяни вотът е лоша новина, Туск пита кой има куража да посочи решение

Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни определя вота като „лоша новина“ и коментира, че излизането на Великобритания от ЕС се доближава до варианта без договор:

„Вървим към сценарий, Брекзит без сделка. Британското правителство ще трябва да промени своите червени линии. Ние сме отворени за преговори. Първите жертви на оттегляне без споразумение ще бъдат британските граждани“.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск попита в Туитър: „Ако една сделка не е възможна, а никой не иска споразумение без сделка, тогава кой най-сетне ще има куража да кажа какво е единственото позитивно решение“.

Ирландия вижда риск от хаотичен Брекзит

Ирландското правителство заяви, че ще ускори подготовката за „Брекзит“ без сделка, след като британските депутати гласуваха да отхвърлят споразумението на Тереза Мей с ЕС. „За съжаление, резултатът увеличава риска от хаотичен Брекзит“. Следователно правителството ще продължи ускоряването на подготовката за подобен резултат“, се казва в изявлението от Дъблин.

Арлин Фостър, лидер на северноирландската Демократична юнионистка партия, подкрепяща британското правителство, заяви, че Тереза Мей трябва да се стреми към фундаментални промени в сделката за развода с ЕС. Тя увери, че партията ѝ ще работи конструктивно с правителството за постигане на по-добра сделка.

Германия вижда време за преговори, но чака Лондон

„Все още имаме време да преговаряме, но сега чакаме да видим какво ще предложи британският премиер“, каза днес канцлерът Ангела Меркел, като изрази съжаление за резултата от вота в британския парламент. „Ще направим всичко за намиране на организирано решение, но сме подготвени и ако няма такова решение… Искаме да ограничим щетите, колкото е възможно, а със сигурност ще има щети“, добави тя.

„Днес е горчив ден за Европа“, написа в Туитър германският вицеканцлер и министър на финансите Олаф Шолц и предупреди за риск от хаотично излизане на Великобритания от ЕС.

„Ние сме подготвени, но един хаотичен „Брекзит“ представлява най-лошият от всички варианти за ЕС, но особено - за Великобритания", допълни германският вицеканцлер.

Великобритания ще бъде най-големият губещ според Макрон

В коментар за вота френският президент Еманюел Макрон заяви, че Великобритания ще бъде най-големият губещ, ако напусне Европейския съюз без сделка:

„Ще ви кажа как виждам нещата след вота за Брекзит. Първа опция: британците няма да сключат сделка и ще кажат, че не могат да стигнат до споразумение. Това плаши всички. Първите губещи от този развой ще са самите британци. Втора опция: британското правителство да ни каже, че ще опита отново да подобри това, което иска да извлече от европейците и да гласува отново. Може да се подобрят една или две точки, но не вярвам особено в това, тъй като ние направихме максимално възможното за постигането на споразумение.  Няма да се откажем да защитаваме интересите на европейците, за да решим вътрешнополитическите проблеми на британците“.

Холандският премиер Марк Рюте изрази разочарование от резултатите от гласуването в британския парламент

„Холандия и ЕС продължават да остават ангажирани със споразумението, но в същото време се подготвят за развитието на събитията във всички сценарии. Неуспехът не означава, че сме в положение, в което да не се е постигне споразумение. Обединеното кралство обаче трябва да предприеме следващата стъпка“, написа Марк Рюте.

Австрия е непреклонна за нови преговори

Австрийският канцлер Себастиян Курц изрази непреклонността си относно нови преговори между Великобритания и ЕС.

„При всички положения няма да има преговаряне на сделката за оттеглянето на Обединеното кралство“, написа Курц в Туитър.

Испания скептична и за ЕС, и за Великобритания

Испанският премиер Педро Санчес подчерта, че излизането на Великобритания ще е зле и за двете страни. „Хаотичният изход ще бъде негативен за ЕС и катастрофичен за Обединеното кралство“, заяви Санчес.

Шотландия призова за втори референдум

Британският премиер Тереза Мей трябва да прекъсне процеса на излизане от ЕС и да организира втори референдум. Това коментира шотландският първи министър Никола Стърджън, след като британският парламент отхвърли сделката за Брекзит, която Мей сключи с Брюксел, предаде Ройтерс.

„Не можем повече да губим време. Дошъл е моментът да спрем стрелките на член 50. Това е единственият начин да избегнем възможността Великобритания да се оттегли от ЕС на 29 март без споразумение. Освен това, трябва да бъде прокаран закон, за да може електоратът отново да се произнесе по въпроса. Правителството имаше повече от две години и половина, за да представи изпълним план за Брекзит и напълно се провали. Идеята, че може да направи това сега в рамките на няколко седмици, е абсурдна“.

Евродепутатът Елмар Брок пред БНР

В кулоарите на Европейския парламент Елмар Брок, евродепутат от ЕНП и член на ръководната група за Брекзит, коментира пред репортера на БНР Валерия Николова, че Европейският съюз продължава да се придържа към споразумението за Брекзит:

„Предстои да видим дали Тереза Мей ще оцелее във вота на недоверие. Така че очакваме да разберем какво ще се случи. Придържаме се към споразумението ни, имаме краен срок 31 март. Ако не направят предложение и не се стигне до сделка, ще се доближим до варианта за твърд Брекзит“.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна