Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планините в Румъния - запазена дива природа, но лоши условия за ски туризъм

Изглед от област Брашов
Снимка: ЕПА/БГНЕС



Въпреки че българските ски курорти имат своя безспорен висок авторитет на Балканите, не е лошо да се провери какво предлагат северните ни съседи. Какви са условията и цените в Карпатите?

В Румъния си като у дома - храната е превъзходна, хората са сърдечни и винаги има нещо, което не е както трябва. Също като у дома.

Любопитство, изследователска страст и близкото разстояние са онези движещи сили за много българи, които опитват преживяването "На ски в Румъния".

Преди няколко години беше публикувана класация на най-евтините ски дестинации в Европа, според която румънските курорти държат първенство. Оказва се, че не е точно така. Лифт картата за ден е на цена 145 леи, което е равно на 60 лева. Нощувките струват също колкото в нашите от по-високия клас в Банско, Боровец или Пампорово.

"В най-популярните ски-курорти по пътя между Плюещ и Брашов повечето хотели са 2, 3, 4-звездни. Повечето са малки като капацитет и са стари. Цените не са много изгодни."

Това обяснява Адриан Шипош от Брашов - мястото, където се срещат Южните и Източни Карпати, един от най-красивите градове в Трансилвания.

Да, действително туристическият бизнес в Румъния не е от най-мощните и една от причините за това е, че местните власти не разрешават стоежите на нови хотели. Твърдо са убедени, че ако запазят природата в естествения й вид, ще имат повече гости - нещо, което тук, в България, смятаме за погрешно. Една трета от територията на Румъния е планинска и е истински рай за любителите на живата, съхранена природа.

"Около 70 процента от големите месоядни животни, като вълци, мечки, рисове живеят в горите около Румънските Карпати. До преди 1989 там на лов можеше да отиде само Чаушеско. Кафявите мечки са толкова много, че даже има клипчета в YouTube как мечки търсят храна в кофите на по-далечните и близки до гората квартали на Брашов. Има клипчета и как тичат през центъра на града по пешеходната улица", разказва Шипош.  

Тези планински гости не само че не влизат като шок и ужас в новинарските емисии, но и местните хора се организират и им оставят храна в крайните квартали. Подпомагани са от кметствата и неправителствените организации за защита на дивите животни. Предупреждения, че може да срещнат вълци и мечки, има и за туристите. Съветът е просто да на ги закачат. Разбира се, че по пистите на най-известния румънски курорт Пояна Брашов мечки и вълци няма. Иначе има стотици скиори, които, ако не беше голямото разстояните, със сигурност щяха да бъдат в България - заради пистите, цените и обслужването.

"Ние сме компания от Свищов. Решихме да опитаме Пояна Брашов, защото Банско е далеч, но сме разочаровани от обслужването, условията и отношението", казва български турист.  

Разочаровани са, тъй като пистите са къси, не са добре обработени, номерацията им дори не е отразена на картите, а стъпил веднъж на върха, трудно се ориентираш как да стигнеш до предпочитаната по трудност. Ако това също е част от чара на приключението, да, струва си. С други думи - разбираемо е защо румънските съседи са готови да преминат поне 400 километра, за да се насладят на истинско ски преживяване - в Банско, Пампорово или Боровец.

"Българските курорти са много по-добри - по-луксозни хотели, по-добър персонал и по-ниски цени. България е по-добра в това отношение - и за лятото, и за зимата", смята Шипош. 

Целият репортаж от Пояна Брашов чуйте в прикачения файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна