Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Номерата пред партиите и преференциите в бюлетините да се различават, решиха депутатите

| обновено на 14.02.19 в 21:20
Снимка: Ани Петрова, БНР

Мнозинството в парламента подкрепи тази вечер предложението на ГЕРБ в бюлетините номерата пред партиите и преференциите да се различават, за да се избегне феноменът 15/15. Така пред политическите сили в интегралната бюлетина ще има номера до 100, а за преференциите номерът ще е плюс 100. От БСП настояха промяната да отпадне и да се запази стария модел, но предложението не беше подкрепено.

Депутатите започнаха обсъждането на една от най-спорните точки в Изборния кодекс, свързан с прага на преференцията, като стартиралите по-рано днес дебати по второ четене на закона продължиха над 12 часа. Предложението е на ДПС, които настояват преференцията да е валидна, ако броят на гласовете, получени за кандидата, е не по-малък от районната избирателна квота. Йордан Цонев заяви, че сега действащата разпоредба е поле за корпоративен вот.
„Ние сме последователни и всяка преференция, която беше реализирана по корпоративен или родов принцип при нас, ние я отхвърлихме, като отстранихме депутатите от нашата парламентарна група“, каза Цонев.

По-рано мнозинството реши максималният брой избирателни секции в страните извън Европейския съюз да остане 35, като бе отхвърлено предложението на ДПС това ограничение да отпадне. В защита на предложението си Хамид Хамид – член на правната комисия, изтъкна, че българската диаспора наброява над два милиона души. Засегнати от ограничението няма да са само Турция, Съединените щати, но и Великобритания, които след края на март ще са извън Европейския съюз, посочи той.

Мнозинството отхвърли и предложението на ДПС да отпадне принципа за уседналост за местните избори. 

Извънредната правна комисия реши след местния вот напълно да отпадне хартиената бюлетина.Не беше подкрепено предложението на БСП за образователния ценз за членовете на секционните избирателни комисии. Отпада и предложението на ГЕРБ за огласяване на социологическите междинни резултати в изборния ден. Решенията на Правната комисия подлежат на обсъждане и в пленарната зала.

Депутатите подкрепиха предложението на "Воля" всяка парламентарна група да има право на поне един член в Централната избирателна комисия, с което "Воля" си осигури представител в Комисията. 

Срещу подкрепеното предложение на ГЕРБ за обикновено мнозинство при взимане на решения в Централната избирателна комисия остро реагираха от БСП. Според Крум Зарков така лесно ще се повлиява политически и е необходимо да се търсят други механизми:
"Ако щете с начина за търсене на дисциплинарна отговорност от онези, които не решават да спазят закона".

Дълги спорове предизвика предложението на БСП всички гласували да влизат в регистър, който да се обновява с всеки вид избор, с което да се откроят реалните гласоподаватели. Парламентът отложи обсъждането на предложението на БСП до изготвяне на новия доклад на Правната комисия.

Симпатизанти на Европейската партия ВОЛТ протестираха по-рано пред сградата на Народното събрание срещу промените в Изборния кодекс, които според тях унищожават преференциалния вот. Участници в протеста заявиха, че ДПС и ГЕРБ с действията си са в пълен синхрон и заявка за бъдеща коалиция.

В ранните часове днес бяха прието промени в Изборния след продължило близо 10 часа заседание на правната комисия

Те предвиждат в изборните секции да няма камери, а правилата за изчисляване на преференциите за отделните кандидати в партийната листа да бъдат променени така, че практически прагът да бъде увеличен до гласове, необходими за получаване на цял мандат.

Народното събрание запази забраната за оповестяване на социологически данни в деня за размисъл и в изборния ден. Предложението на депутати от ГЕРБ беше отхвърлено. Против предложението се обявиха от БСП и ДПС. 

Не бяха приети предложенията членовете на секционните избирателни комисии да имат средно или поне основно образование.

Ограниченията за машинно гласуване остават.

За евроизборите се предвижда машинно гласуване да се организира в най-малко 3 хиляди избирателни секции, а за местните избори наесен – в най-малко 6 хиляди.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна