“Ние го наричаме поклонничество, в държавата се нарича “религиозен туризъм“, защото той по някакъв начин обхваща не само православието като поклонничество, но и другите религиозни общности, които практикуват този вид подвиг“.
Спрямо православните възгледи поклонничеството е вид подвиг, вид странничество. "Човек, за да получи от Бога, това което желае, нарамва върху гърба си, върху собствените си плещи, определени трудности, с които да покаже и пред Бога, и пред себе си, че иска да бъде с Бога. По време на поклонничеството човек преминава през различни стадии на своето духовно развитие", обясни протойерей Табаков.
"В днешно време имаме едно затишие поради причината атеизмът в България, който години наред беше насаждан от комунистическата власт, но аз смея да твърдя, че поклонничеството в България се възражда", допълни протойерей Табаков.
Евгени Коев, преподавател в Професионалната гимназия по туризъм във Велико Търново, по чиято идея, разработена заедно с Паскал Пиперков, стартира поклолнническият маршрут, обясни в интервю за предаването “Хоризонт до обед“:
“Работим по този проект повече от 3 години. Монашеската мисия, пренасяща костите на Св. Иван Рилски е едно знаменателно събитие. Проблемът, е че ние тепърва проправяме този път. Искаме по повод годишнината да обърнем внимание на държавните органи за огромния ресурс, който имаме. Светият път е нещо уникално, което ние българите притежаваме“.
Инициативата се осъществява с благословията на Светия синод.
Интервютата можете да чуете в звуковия файл.