Алкохолът, обаче, не е единственият враг на черния дроб. До него се нарежда и хепатитът, но и още един сериозен противник - метаболитните заболявания. Дори при въздържателите това са неалкохолната стеатозна болест, диабетът и наднорменото тегло. Хроничното изтощаване на този важен орган вследствие на алкохола отваря пътя за възпалителните промени и настъпването на фиброзната тъкан, а оттук-нататък крачката до цироза е съвсем малка.
Достигането до стадия на чернодробната недостатъчност обикновено не оставя много място за лечение. Единствената възможност, която имат такива пациенти, е да се подложат на чернодробна трансплантация. За съжаление обаче няма много донорски ситуации, като през 2018 година се извършени не повече от 10 операции, и на практика тези пациенти нямат почти никакъв шанс, посочи гастроентерологът.
Д-р Радин Цонев обясни също, че много често съвременната медицина разчита на нетрадиционни средства, тъй като много медикаменти се регистрират като хранителни добавки. На различни места пък се използват продукти от естествен произход като смлян животински жлъчен мехур. При установено омазняване на черния дроб, например, не е удачно използване на хепатопротектори, а е редно да бъдат прилагани медикаменти, чрез които да бъде отстранена причината за омазняването - холестерола, триглицеридите, високата кръвна захар, пикочната киселина и инсулиновата резистентност.
Несъмнено един от най-важните елементи за здрав черен дроб е подходящата храна. Тук специалистът препоръчва Средиземноморската диета - морски дарове, морски продукти, както и плодове и зеленчуци с ограничаване на въглехидратите до минимум - хляба и сладките храни.