Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клаус Прьомперс: Орбан и Салвини не си подхождат, а крайнодесен алианс ще бъде сложен за формиране

Унгарският премиер Виктор Орбан и италианският вицепремиер и лидер на италианската партия "Лига" Матео Салвини.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Две години чака унгарският премиер Виктор Орбан да бъде приет от американския президент Доналд Тръмп в Овалния кабинет. 15 минути разговаряха двамата на четири очи и още половин час с делегациите. В Унгария това посещение бе отразено като голям външнополитически успех. Весела Владкова разговаря по темата с дългогодишния кореспондент на ZDF в Унгария и САЩ Клаус Прьомперс в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

- Защо визитата е толкова важнa за Виктор Орбан, г-н Прьомперс?

- За него беше важно да получи признанието точно на този президент - Доналд Тръмп. Защото двамата много си приличат. Още на прага на Белия дом Тръмп изрично подчерта пред медиите, че харесва Орбан и го похвали за антиимигрантската му политика. А заради нея унгарският премиер е силно оспорван в ЕС.

В навечерието на това посещение американският посланик в Будапеща коментира, че Доналд Тръмп би искал да постигне това, което Виктор Орбан вече е направил в Унгария за времето от 2010 г. до днес. Или иначе казано: застрашена свобода на медиите и застрашено върховенство на закона.

От гледна точка на Тръмп, Помпейо и Болтън в момента е важно да се агитира за миграционна политика на президента, която всъщност води Виктор Орбан. Защото унгарският премиер направи това, което иска да направи Тръмп - построи ограда по границата. Друг важен аспект е вероятно предстоящата война срещу Иран. За Тръмп е важно да има и съюзници в ЕС, а не само критици в лицето на Германия, Франция и Великобритания, които го предупреждават да не ескалира напрежението.

- Когато става дума за сигурност, една от темите, които Доналд Тръмп никога не пропуска в разговорите си с европейските лидери, е въпросът за военните разходи и ангажимента на европейците в НАТО. В навечерието на тази визита „Уолстрийт джърнъл“ написа, че в неформален разговор Виктор Орбан е определил политиката на Унгария спрямо САЩ и Русия като „неутрална по примера на Австрия“. Това едва ли се харесва на американския президент.

- Унгария не се смята за неутрална в смисъла на съседна Австрия. Но на фона на малката си армия унгарците осъзнават, че нямат особено важна роля в областта на отбраната. Унгария не изпълнява решението на НАТО за военни разходи в размер на два процента от БВП, решение, което бе взето преди Доналд Тръмп, но на което той много държи. Унгарските разходи за отбрана са едва един процент. Така че двамата със сигурност са говорили за това, но също така съм сигурен, че Тръмп се е опитал да продаде и американско оръжие.

- Още преди срещата Тръмп - Орбан стана ясно, че Унгария иска да купи американски противоракетни системи, а може би и изтребители Ф35.

- Орбан вероятно е успял да благоразположи Тръмп с купуването на военна техника, но американският президент е ядосан на Унгария заради изграждането на руската ядрена централа в Пакш с руски кредит от 10-12 милиарда евро. И още нещо - Тръмп със сигурност не харесва проекта за модернизирането на железопътната линия между Будапеща и Букурещ от китайски компании с китайски кредити.

На Тръмп не се харесва и фактът, че Хуавей ще изгради 5G мрежата в Унгария. Орбан сключи с китайците споразумение за стратегическо партньорство. Това е онзи китайски технологичен гигант, на когото Тръмп отряза достъпа до американския пазар заради съмнения в шпионаж.

- Виктор Орбан се стреми към балансирана политика спрямо великите сили САЩ и Русия, но и Китай и големите европейски съседи като Германия. Мотото му е: на всекиго по нещо. На Русия строежа на ядрена централа, на Америка - военно сътрудничество, на Китай - достъп до пазара на ЕС. Предвид географското положение на Унгария, а и на цяла Източна Европа този стремеж не е ли разбираем, г-н Прьомперс?

- Според мен Орбан следва този политически курс и заради ЕС. За да покаже на останалите страни от общността, че не е напълно зависим от евросъюза. Въпреки че това не е съвсем така. В Унгария скоро ще има четири автомобилни завода. Предстои откриването на завод на БМВ. Това прави страната зависима от конюнктурното развитие на автомобилната индустрия в Германия.

- Унгарският премиер е една от движещите сили на новия път на коприната, както наричат китайската инициатива „Един пояс, един път“. Защо залага толкова големи надежди на това сътрудничество?

- Основната причина е, че чрез този проект има достъп до изгодни кредити, но това е така само на пръв поглед. Тези кредити са му нужни, за да изгради инфраструктурата в Унгария, което не би могъл сам, без външна помощ. Освен това така Орбан постига добри отношения с всички три велики сили в света - САЩ, Русия и Китай, като се подсигурява, в случай че ЕС изгони Унгария. Е, до там вероятно няма да се стигне, но пък много е вероятно да бъдат намалени или замразени европейските фондове, ако Унгария продължи да нарушава европейското законодателство.

- Предстоят европейски избори. Ще има ли някакво отражение върху изборния резултат това посещение във Вашингтон, или Виктор Орбан няма нужда от подкрепа?

- Тъй като Орбан контролира почти всички медии в страната и управлението му не се различава особено от комунистическата ера, едва ли има нужда от тази подкрепа. Но визитата му във Вашингтон наистина се превърна в черешката на тортата в предизборната кампания.

Интересна подробност е обаче, че три ПР-агенции обикаляха две години подред Вашингтон, за да уредят посещението на Виктор Орбан в Белия дом. Държавният департамент се съпротивляваше остро срещу визитата на премиер, който през 2011 г. скандално промени Конституцията на страната. Така Орбан на практика си осигури две трети мнозинство в парламента при реално подадени гласове под 50 процента. Свободата на медиите бе значително орязана. Знаете, болшинството медии са в ръцете на приближени до премиера бизнесмени. А обществените радио и телевизия на практика бяха одържавени.

Друга важна подробност около посещението на Виктор Орбан в Белия дом е, че същия ден държавният департамент прие двама водещи политици от унгарската опозиция, за да покаже съвсем ясно, че Вашингтон не залага само на Орбан.

- ЕНП замрази членството на управляващата в Унгария ФИДЕС. Орбан демонстрира топли отношения с италианската крайна десница в лицето на Матео Салвини. Очаквате ли, г-н Прьомперс, европейските депутати от ФИДЕС да бъдат приютени в новата парламентарна група на евроскептиците?

- Ако трябва да сме честни, Салвини и Орбан изобщо не си подхождат. Единственото общо между двамата е антиимигрантската реторика. Орбан и Качински пък не могат да се разберат по въпроса за Русия. Орбан поддържа приятелски отношения с Москва. А полският премиер смята, че Русия е заплаха. Все пак Полша на три пъти е изчезвала от картите след нападение от Германия и Русия.

Ще бъде сложно всички крайнодесни партии да се обединят в обща парламентарна група. Според сегашните допитвания всички крайнодесни формации във всички 28 страни членки на ЕС събират 29 процента от гласовете. Това обаче не е достатъчно дори за блокирането на решения в ЕП.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна