Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стотици изселници се върнаха в България за Рамазан Байрям

Снимка: БТА

Стотици наши изселници в Турция се завърнаха по родните места за мюсюлманския празник Рамазан Байрям. Той започна днес и ще продължи три дни. През това време се разменят гостувания, а на трапезата неизменно присъства баклавата.

Настъпването на Рамазан Байрям беше възвестено рано тази сутрин във всички джамии в Кърджалийско, където вярващите се събраха за празнична молитва. С нея се слага край на едномесечния пост, през който мюсюлманите не се хранят от изгрев до залез слънце.

Днес на почит е тъпанджията, будил хората, за да започнат поста. На Рамазан Байрям той също обикаля къщите да честити празника, а в замяна получава пари и подаръци.

Всяко по-голямо село си има тъпанджия, но ако местният имам не го хареса, идва друг на неговото място. Това разказа 59-годишният Азис Джевджет от ардинското село Млечино. Той е вършил тази работа 15 години и твърди, че от нея може да се изкарат добри пари. Заради заболяване обаче Азис Джевджет беше принуден да се откаже от занаята и да предаде щафетата на по-млад колега. Ето какво каза той, когато още можеше да носи тъпана:

"Качествен тъпан струва 150 лева. В България не се продава, затова се поръчва от Турция".

Така е направил 69-годишният Рамадан Али от Ардино. Той е единственият тъпанджия в родопското градче. Буди вярващите от 11 години и по време на постите почти не му остава време за сън.

За мюсюлманите Рамазан Байрям е ден на прошка и съпричастност. Младите целуват ръка на по-възрастните и така искат от тях да им простят направените през годината грешки. За да се видят със свои близки и роднини в Кърджалийско, наши изселници в Турция изминаха стотици километри. Повечето от тях съчетават гостуването с подмяна на личните си документи.

Общо 430 заявления за издаване на паспорти са приети в областта, 100 от които са бързи поръчки. Паспортната служба в Кърджали раздава на ден по 210 талона на желаещи да подменят документите си. На този етап не се налага привличането на допълнителни служители за обработка на документите. Заради обезценката на турската лира за повечето наши изселници престоят у нас е скъп.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени