Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туроператорът „Томас Кук“ фалира, оставяйки стотици хиляди клиенти по света

Отменени полети до и от Бургас, има опасност от сцени на хаос по целия свят

| обновено на 23.09.19 в 18:12
Самолетите на „Томас Кук“ се местят от постоянните им слотове след фалита.
Снимка: БТА

Най-старият туроператор в света „Томас Кук“ (Thomas Cook) обяви фалит, оставяйки стотици хиляди почиващи по света и предизвиквайки най-големите мирновременни усилия за репатриране в британската история.

Британският премиер Борис Джонсън обеща да прибере британските туристи вкъщи и разкри, че правителството е отхвърлило искането на „Томас Кук“ за спасителен заем от 150 милиона паунда ($187,1 млн.), тъй като това е „морален риск“.

Фалитът слага край на една от най-старите британски компании. Тя е създадена през 1841 г. за екскурзии с влакове, преди да оцелее в две световни войни и да стане пионер в предлагането на пакетни почивки и масов туризъм.

Фирмата управлява хотели, курорти и авиолинии в 16 страни, използвани он 19 млн. души годишно. В момента около 600 000 нейни клиенти са в чужбина, принуждавайки правителства и застрахователи да координират огромна операция по прибирането им.

Британските граждански въздухоплавателните власти обявиха, че „Томас Кук“ е прекратила продажбата на билети, като правителството и регулаторът имат готовност да изпратят самолети, които да приберат вкъщи над 150 000 британски клиенти в идните две седмици.

Изпълнителният директор на „Томас Кук“ Питър Франкхозър се извини на милионите клиенти и хилядите служители, доставчици и партньори, които са подкрепяли компанията през годините. Той изрази съжаление, че въпреки неимоверните усилия компанията през последните дни и месеци не е успяла да получи спасителен пакет от кредиторите си. Фалитът ще доведе до закриването на 22 000 работни места по света, 9000 от които във Великобритания.

Шефовете на "Томас Кук" се срещнаха в неделя с кредиторите на компанията в Лондон, за да се опитат да постигнат споразумение за спасяване на най-старата туроператорска компания, но преговорите за намиране на допълнително финансиране в размер на 200 млн. паунда приключиха без успех.

„Томас Кук“ така и не успя да се справи с намаляването на резервациите за екскурзии и на свързаните с тях полети, с по-високите цени на горивата и с несигурността около планираното напускане на Великобритания от Европейския съюз.

С оглед на фалита Thomas Cook Group Plc поиска обикновените акции на компанията да бъдат спрени незабавно както от по-нататъшното им включването в официалния „премиум“ списък с акции на британския финансов регулатор (Financial Conduct Authority, или FCA), така и от търговията на основния пазар на Лондонската фондова борса.

Корпоративният срив на „Томас Кук“ има опасност да предизвика хаотични сцени по целия свят, като почиващи останаха в хотели, които не са платени на места като Гоа, Гамбия и Гърция.

Отменени полети до и от Бургас, Гърция, Турция, Испания...

Самолети на туроператора „Томас Кук“ извършват летни чартърни полети и до България. Днешните два полета до и от летище Бургас са отменени.

140 хиляди германски туристи също щяха да бъдат блокирани, но дъщерната компания на „Томас Кук“ в Германия – „Кондор“ получи спешен заем от Берлин, за да продължи с полетите.

10 хиляди туристи от Франция, 35 хиляди от скандинавските държави, 20 хиляди от държавите от Бенелюкс са сред засегнатите.

В Гърция са блокирани 50 хиляди туристи, 22 хиляди от тях на остров Крит. „Основният приоритет сега е да ги върнем у дома“, заяви неназован гръцки представител.

50 милиона евро се очаква да бъдат загубите за хотелите в Кипър.

Властите в Турция предупредиха, че който откаже да върне парите на засегнатите 21 хиляди туристи в страната ще бъде съдебно преследван.

Шеф на турската хотелиерска федерация заяви, че фалита на „Томас Кук“ може да коства между 600 до 700 хиляди по-малко туристи годишно в Турция. В интервю за Ройтерс шефът на Федерацията на турските хотелиери Осман Айик каза, че в момента в Турция има 45 000 туристи, които са дошли от Обединеното кралство и останалата част на Европа посредством "Томас Кук".

Испанският летищен оператор Aena пък обяви, че са били анулиране 46 самолетни полета на туроператора „Томас Кук“. Половината от полетите са имали като дестинация испански летища, докато останалите е трябвало да отпътуват от Испания, заяви говорител на AENA.

В дългосрочен план този фалит това може да засегне и туристическите сектори в най-големите дестинации на компанията, такива като Испания и Турция, да остави без работа доставчиците на гориво и да доведе до принудително затваряне на стотиците туристически агенции във Великобритания.

„Томас Кук“ натрупа през последните години дългове за 1,7 млрд. паунда (около 2,1 млрд. долара) с оглед на нарастващата онлайн конкуренция в туристическия бранш, променящият се пазар на туристически пътувания и геополитически събития. През миналата година европейската гореща вълна също засегна доста силно компанията, тъй като мнозина клиенти отложиха своите резервации в последния момент.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени