„Развитието на казуса „БНР“ зависи от поведението на Съвета за електронни медии (СЕМ). Съветът не бива да прехвърля топката на прокуратурата. Бавното развитие на събитията ще провокира още по-остра обществена реакция. Тя неминуемо ще се политизира. Има достатъчно индикатори, че положението е сериозно. Не бива да се злоупотребява с търпението на професионалната общност“. Това каза пред БНР проф. Райна Николова, преподавател в НБУ и експерт по медийно право, бивш член на СЕМ.
Според нея утрешното заседание на СЕМ, на което се очаква членовете на медийния регулатор да излязат със становище и решение по случая с националното радио, не бива да е натоварено с големи очаквания:
„Няма как Съветът да излезе с решение за прекратяване на мандата на генералния директор на БНР, защото СЕМ няма готовност с издадени наказателни постановления, които да послужат за основание да се вземе решение за предсрочно прекратява не на мандата“.
В предаването „12+3“ проф. Николова поясни какво трябва да се случи оттук нататък:
„Трябва да се предприемат процедури по реда на Закона за административните нарушения и наказания, за да се издадат актове за установяване на административни нарушения, достатъчно груби по закона… Груби нарушения са налице, когато са нарушени конституционни права. В конкретния случай с БНР може да се говори за такива нарушения. В сегашната ситуация са накърнени конституционни права – първото, което остана на по-заден план, е нарушеното право на информация на всички български граждани със спирането на сигнала на „Хоризонт“; а второто нарушение е свързано със свободата на словото и случая със Силвия Великова“.
Интервюто с проф. Райна Николова можете да чуете в звуковия файл.