Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

БНР Новини
Христо Буковски, Румен Леонидов и доц. Веселина Вачкова (отляво надясно).
Снимка: Кирчо Стоичков

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в духовната ни история, която не бива да бъде забравена, тъй като тя заздравява българския ни корен.

В студиото гостуват двама творци – единият работи в областта на науката, а другият е писател, който изследва научните тайни. Това са доц. Веселина Вачкова, дописен член на БАНИ, и писателят Христо Буковски. Заедно с водещия те запознаха слушателите с онези древни послания от нашите земи, които са на милион и половина години, с документалните изображения отпреди ледниковата епоха, отговориха къде са намерени мощите на първите европейци, коя е молитвата на 7 хилядолетия, какво таи най-старият град в Европа. И още: какво трябва да знаем за обредните прераждания и предпотопните свещени градежи, какви са новините от мястото на „всемирния” потоп, какво представлява открития Тайнопис, който е на поне шест хилядолетия. 


Д-р Веселина Вачкова е дописен член на Българската академията на науките и изкуствата, е преподавател по история и история на културата в Националната класическа гимназия за древни езици и култури и лектор по средновековна история в Националната художествена академия. Автор, съавтор и издател е на множество сборници от научни конференции, студии, статии и монографии, сред които: „Сердикийският събор: 1670 години история и интерпретации”. Сердика е моят Рим. Градският облик и ролята на Сердика, „Белите пoлета в българската културна памет”, „Симеон Велики - пътят към короната на Запада”, „Традиции на свещената война в Ранна Византия”, „Въображаеми и реални граници в Ранносредновековна Европа, „Мистерията на българските стенописи. Да докоснеш Бога”. „Мистерията на българските стенописи. Свещената история и историята” (съавтор М. Шабаркова-Петрова), „Богомилската алтернатива”.

Христо Буковски е завършил  журналистика в СУ „Св. Климент Охридски”. Автор е на стотици публикации за българската история, на сборник с разкази „Поздравете оцелелите”, на романите „Буенец за братовчеди”, „Да пукне вещерът, горкият”, „Храначът на магаретата”, „Обсебени”, „Версия кивот”, „Заложникът на боговете”, „Кивотът на папа Никита”, „Жив да си, Марко Тотев”. Има и изследвания върху духовния и религиозния живот на българите, събрани в изданието „Мистичните полети от страха до любовта”, както и в книгите „Опасният архив на богомилите”, „Скритият поход на българските кръстоносци”, „Похитеното съкровище на богомилите”, „Страховитото прераждане на богомилите”. Част от неговите текстове  се разпространяват и на различни езици между които  английски, френски, немски, испански, италиански и руски.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени