Не сме стигнали до тази сила на „черната книга“, която да спира неефективни проекти, но продължаваме, каза тя в предаването „Преди всички“.
От последните 4 години сме избрали да съберем 15 случая за пилеене на публични средства, посочи Дюлгерова и добави:
„Целта на „Черната книга“ не е да е изчерпателна и да обхване всички случаи, а напротив – тя прави моментна снимка на състоянието в страната и разказва истории на национално и регионално ниво за това как парите на българския и на европейския данъкоплатец не се харчат по най-оптималния начин“.
Като цяло случаите касаят конфликт на интереси и непрозрачни процедури за избор на една или друга компания, отбеляза Петя Дюлгерова. По думите й БДЖ е „ВИП герой“ в „черната книга“:
„Тази година сме пропуснали умишлено БДЖ, не защото няма случай, а защото искахме да разкажем други истории. Здравеопазването е тема, която досега не сме засягали в „Черната книга“ – тази година я има. … Има истории от Варна, Севлиево. Булевардът във Варна стана известен. Ремонтите на „Граф Игнатиев“ нямаше как да пропуснем. Спортна зала в Шумен, която има приходи като квартален малък магазин. Историите са различни. Последната статия обобщава средствата, които медиите са получили от европейски програми за оповестяване. Тази статия обхваща средствата, които българското правителство е използвало, за да си купи телевизионно време, за да оповести европейските програми“.
По думите й автори в „Черната книга“ са разследващи журналисти:
„Тази година всички автори са с истинските си имена. Някои от тях загубиха работата си в резултат на разследванията си и нямат какво да губят“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.