Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба представя архивното наследство на България и Румъния от Руско-турската война

Посетителите ще видят любопитни детайли за румънския принос във военните действия

Снимка: Здравка Маслянкова
Документалната изложба „Румънци и българи във войната от 1877-1878 г.” гостува във Велико Търново. Постерите в експозицията включват редки снимки и документи, карти, писма, вестници от архивното наследство на България и Румъния, отразяващи събитията от Руско-турската война. 

Изложбата е подредена в музей “Възраждане и Учредително събрание”. Тя е посветена на националния празник на Република Румъния 1 декември. На 12 постерни табла са представени десетки непознати до днес за широката общественост архивни документи, гравюри и снимки от румънското участие в Руско-турската война от 1877-1878 година.

„Румъния се включва в тази война активно, с 60-хилядна армия, като в края на войната от тази армия 10 000 са жертви и ранени. Точно в тази постерна изложба основно се набляга на участието и военните действия в петмесечната обсада на Плевен, битките, които се водят при Оряхово и Видин. След петмесечната обсада именно Осман паша предава своята сабя на румънските главнокомандващи“, обясни заместник-директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново Миглена Петкова.

На 24 април 1877 г. се обявява Руско-турската война. В обстановка на всенароден подем, на 21 май същата година румънският парламент обявява независимостта на Румъния и война на Османската империя. За да бъде призната обявената от Румъния независимост от Османската империя, страната участва в Руско-турската война от 1877-1878 г. като съюзник на Русия. За първи път пред широката общественост Държавният архив в Букурещ показва телеграмата за включване на Румъния във войната.

Документ от изложбата „Румънци и българи във войната от 1877-1878 година”

„Това, което е любопитно и което се показва за първи път, е кореспонденцията между румънския крал Карл Първи и великия руски княз Николай Николаевич, в която руското главнокомандване търси помощ от румънския крал, помощ в тази обсада на Плевен. Мога да кажа, че телеграмата е на френски език, но това, което съдържа, ще бъде представено точно на самата изложба. Изложбата показва другата страна на войната, по-скоро румънската гледна точка от страна на главнокомандващите, от страна на водените различни маневри и боеве, но също така и на чисто човешкото измерение на войната - военните лагери от една страна, от друга страна - медицинските лагери, които са разположени не само на територията на България, но и на територията на румънските съюзници, които участват във войната“, допълни Миглена Петкова.

Сред интересните документи е заповедта за преминаване на Дунава. Докато за румънците това е война за утвърждаване на независимостта, то за българите е освободителна, коментира още Миглена Петкова, заместник-директор на Великотърновския исторически музей.

„Един по-нестандартен начин да представи войната. Изложбата ще бъде интересна и заради факта, че всеки посетител може да отдели много време, за да разгледа, да се запознае с документите, тъй като изключително много нови неща ще се представят в нея. Музеят в Гюргево показва румънското участие по отношение на медицинската помощ, която се оказва на ранените войни в тази война. Различни документи и снимки, които до този момент не са показвани на българска територия“.

Организатори на събитието са Регионалният исторически музей във Велико Търново, Асоциация “Еврорегион Данубиус”, Окръжният музей „Теохари Антонеску” в Гюргево в сътрудничество с Националните архиви на Румъния и България. Изложбата ще остане в старата столица до трети март.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени