Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Кутев: Финансирането на обществените медии трябва да е независимо от правителството

Антон Кутев
Снимка: БГНЕС

Първото нещо, което трябва да се направи в обществените медии, е да се скъса веригата между правителството и финансирането им. Трябва механизъм, който да прави тяхното финансиране независимо от правителството. Това заяви пред БНР депутатът от БСП Антон Кутев. Днес в парламента предстои дебат за политиката на правителството за гарантиране на свободата на словото. Той е по питане на Антон Кутев към министъра на културата Боил Банов.

„Това, което ние сме предложили като изход от този дебат, което се надявам да се приеме в една или друга степен, е да се говори за това Министерството на културата да изработи стратегия за действия по отношение на свободата на словото. Дава ѝ се срок до 1 февруари. Това отдавна трябваше да бъде направено. Смятам, че тези работни групи са направени по-скоро, за да уталожат в момента проблемите, които съществуват, и скандалите, които станаха, за да мине бюджетът. Оттам нататък нещата ще потънат в едно безвремие, в едно събиране на работните групи, периодични скандали и всичко ще изчезне“, обясни депутатът от левицата в интервю за предаването "Преди всички".

Кутев обяви, че с колеги от БСП са внесли промени в Закона за радиото и телевизията. По думите му по тях се е работило повече от година и половина.

„Всяка намеса в медийната среда е много опасна, защото тя може да бъде разсъждавана по най-различен начин. Когато тръгнеш да правиш промени в медийни закони, съпротивата, която можеш да срещнеш, е много голяма. Затова никой политик не смее да влезе в тази материя. Това за мен е обяснението, че тези работни групи са направени не за да свършат работа“.

И със закона, и с дебата в парламента Кутев иска да постави на масата, на първо място, проблема с финансирането на медиите:

„Ако задвижим фонд „Радио и телевизия“, той може да е звеното, което да стои между правителството и ръководствата на медиите. Второ, може да направим механизъм, който да е независим, т.е. да направим 1% от БВП и всяка година да се знае колко са парите, които ще дойдат в зависимост от БВП, а не от министъра. Трето, да направим функции на фонда, които да могат да отговарят за това как са изхарчени парите и най-малкото да дават отчети пред СЕМ и дали са изхарчени целесъобразно. … Вече е разписано как се формира фондът. Фондът няма как да бъде другаде, освен към СЕМ“.

Законът е заложен за 2021 г., за да може да мине един бюджетен цикъл, в който нещата да се напаснат, подчерта още Антон Кутев. Той добави, че разчита и на медийна подкрепа за предложенията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна