Eмисия новини
от 16.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Bullgarja Kristalina Georgieva është ndër 15 gratë me ndikim më të madh në botë

Kristalina Georgieva
Снимка: EPA/BGNES

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar /FMN/ – bullgarja Kristalina Georgieva, është në vendin e 15 në klasifikimin e sivjetshëm të revistës “Forbes” për 100 gratë me ndikim më të madh në botë. Në një klasifikim tjetër të “Forbes” për gratë me ndikim më të madh në politikë Kristalina Georgieva është në vend të pestë. Në vend të parë është kancelarja gjermane Angela Merkel. Kristalina Georgieva është ekonomiste bullgare. Para se ta zërë postin e drejtoreshës së FMN-së ajo ka qenë drejtoreshë ekzekutive e Bankës Botërore dhe zëvendëskryetare e Komisionit Evropian.

Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Най-четени

Подкасти от БНР