Eмисия новини
от 08.00 часа

Bullgaria merr pjesë në konkursin “Pema Evropiane e Vitit”

Për herë të dytë Bullgaria është duke marrë pjesë në konkursin “Pema Evropiane e Vitit”, bëri të ditur Ljuba Kollçeva nga fondacioni “EkoObshtnost”. Pjesëmarrja e parë bullgare ishte në vitin 2014 me Vidhin e Vjetër në Sliven. Qëllimi nuk është të..

27.01.20 15:31 |

Vlerësimi i Bullgarisë është rritur gjatë vitit 2019

Bullgaria është në vendin e 58 mes 80 vendeve në botë, sipas klasifikimit vjetor të vendeve më të mira në botë (U.S. News Ranks 2020 Best Countries) të "US News and World Report". Në klasifikimin për vitin 2020 vendi ynë ngjitet në vendin e 67 gjatë vitit..

25.01.20 11:40 |

Pasaporta bullgare për nga tërheqja radhitet në pozitën e 18-të në botë

Pasaporta bullgare renditet e 18-ta në botë për nga tërheqja nga gjithsej 107 pozita. Këtë e tregon klasifikimi vjetor Henley&Parners. Klasifikimi u realizua në përputhje me numrin e destinacioneve deri në të cilat pronarët e pasaportave përkatëse kanë..

07.01.20 15:57 |
Kombëtarja bullgare e volojbollit

Kombëtarja bullgare e volejbollit mundi Holandën në kualifikimet olimpike

Kombëtarja bullgare e volejbollit për meshkuj korri fitoren e dytë për kualifikimet olimpike në Berlin. Pas fitores me 3:2 mbi Francën më 6 janar, sot 7 janari, volejbollistët me trajner Silvano Prandi u imponuan mbi skuadrën e Holandës me 3:0 (25:19,..

07.01.20 18:34 |

Tri klube bullgare të futbollit janë ndër më të suksesshmet në Evropë

Tri klube bullgare të futbollit janë në top 100 të ekipeve më të suksesshme evropiane, që kanë marrë pjesë në Kupën e Kampionëve Evropianë dhe në Ligën e Kampionëve, tregon statistika e UEFA-s për periudhënqë nga viti 1955 deri në 2019. Radhitja është..

23.12.19 17:58 |
Kristalina Georgieva

Bullgarja Kristalina Georgieva është ndër 15 gratë me ndikim më të madh në botë

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar /FMN/ – bullgarja Kristalina Georgieva, është në vendin e 15 në klasifikimin e sivjetshëm të revistës “Forbes” për 100 gratë me ndikim më të madh në botë. Në një klasifikim tjetër të “Forbes” për gratë me ndikim..

12.12.19 18:13 |

Bullgaria është vendi më i mirë në Ballkan për punë për të huajt

Bullgaria është vendi më i mirë në Ballkan për jetë dhe punë për të huajt. Sipas këtij treguesi ajo radhitet në vendin e 11-të në botë. Të dhënat janë nga anketimi „InterNations  Expats“ i bërë ndër 20 mijë të huaj që punojnë në 60 shtete. Analistët bëjnë..

05.12.19 13:06 |
Dimitër Berbatov

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov është në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov hyri në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United. Klasifikimi është i sajtit anglez talksport.com. Theksohet, se ish futbollisti i kombëtares bullgare është gol-mjeshtri i Ligës së Lartë për sezonin e viteve..

03.12.19 10:18 |

Bullgarët kanë frikë të fillojnë biznes të vet

Niveli i sipërmarrësisë në Bullgari për periudhën 2018/2019 po rritet. 6 për qind janë bullgarët, të cilët marrin vendim për të filluar biznes të vet, tregon raporti i tretë kombëtar për Monitorimin Global të Sipërmarrësisë. Bullgaria është në vendet e..

26.11.19 16:30 |

Bullgarët vetëcaktohen si fatkeq dhe të pakënaqur nga jeta

Gjatë vitit 2017 më se 62 për qind nga njerëzit në BE deklarojnë, se janë të lumtur, tregon një anketimi i Evrostatit. Në krye të klasifikimit janë Belgjika, Holanda, Austria dhe Finlanda, ku 76 për qind nga të anketuarit vetëcaktohen si të lumtur. Në fund..

07.11.19 16:03 |
Всички новини: днес | вчера