Народното събрание ще отложи с шест месеца промените в Закона за социалните услуги. За тази договореност, постигната между политическите сили, съобщи съпредседателят на парламентарната група на „Обединените патриоти“ Искрен Веселинов:
"Всъщност, като изключим ДПС, всички се солидаризират, че в рамките на тази сесия трябва да се приемат текстове за отлагане на влизането в сила на законопроекта с шест месеца. Тоест - нашето предложение да бъде подкрепено."
Законопроектът на патриотите, заедно с още три проекта за промяна на закона, са в дневния ред на пленарното заседание в петък
Един от законопроектите, внесен от Десислав Чуколов и група независими депутати, предвижда отмяна на Закона за социалните услуги. Другият проект - на независимия депутат Ангел Исаев, предлага навсякъде терминът „социални услуги“ да се замени със „социална подкрепа“.
Текстове, внесени от депутати от „Воля“, предвиждат отлагане влизането в сила на закона до 31 декември 2020 година. В проекта, внесен от Искрен Веселинов и депутати от „Обединени патриоти“, също се иска отлагане на действието на закона до първи юли 2020 година. По този вариант е постигнатият консенсус между политическите сили.
Социалният министър Деница Сачева вече определи идеята за отлагането на действието на закона като "разумно" предложение и заяви, че допълнителното време ще се използва за широка обществена дискусия:
"Както има протестиращи, които се страхуват затова какво ще се случи по отношение на семейните политики, така има и множество семейства на хора с увреждания, семейства, които имат стари хора в дома си, които също се страхуват какво ще се случи, ако този закон бъде отменен, защото това би представлявало проблем за тях, така че страховете са много и разнопосочни. Нашата цел ще бъде да ги разсеем".
"Това дава възможност от една страна да се влезе от режим на протести в режим на разговори. И от друга страна дава възможност да се видят всички гледни точки", посочи още Сачева.
БСП подкрепя отлагането
Парламентарната група на "БСП за България" ще подкрепи отлагането, заяви лидерът Корнелия Нинова след среща с министър Сачева:
“Темата е изключително важна за българското семейство и българското дете, породи огромно обществено напрежение. Очевидно е, че правителството не се справя с комуникацията, решението, обясненията по този въпрос. Така че ние ще гласуваме за отлагането. Освен това, проучваме възможността и, при юридически основания, ще внесем определени текстове в Конституционния съд“.
Родители протестираха срещу новия Закон с шествие около сградата на Народното събрание
Според протестиращите законът дава твърде много власт на държавата и неправителствените организации. Пред БНР участници в протестното шествие заявиха:
"Не искаме да ни взимат децата, грубо казано. Това е".
"Тук виждате - не сме мнозинство, но сме част от тези, които сме недоволни, от промените в Закона за социалната политика (за социалните услуги), Закона за защита на детето. Това, което се планира, ще донесе голям обрат в общественото развитие. Дават се прекалено много права на неправителствените организации, които без съдебна заповед ще могат да отнемат деца от семействата."
"Не може да се овластяват НПО-та и социални, които имат ясен финансов интерес".
Министър Деница Сачева подчерта няколко пъти, че законовите текстове няма да доведат до отнемане на деца от родителите им.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.