Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вирусите – враг №1 на човечеството

Снимка: БГНЕС

Вирусологията е наука на 125 години. Съвсем млада наука. Парадоксът е, че има данни за вируси хиляди години преди това, вкл. и данни за лечение на рак с вируси, далеч преди някой да е знаел за какво става въпрос. Всяка година се откриват по два-три чисто нови вируса. А последната бактерия беше открита преди 55 години. 

„Къде е грипът?” – не на шега отговаря вирусологът проф. Златко Кълвачев с акценти върху очаквания щам, вероятността за епидемия и мерките за превенция срещу вирусни заболявания. И още: противогрипна, антибиотична и хомеопатична терапия, имунопрофилактика, природни и нетрадиционни лечебни практики... Вирусите – враг №1 на човечеството!

"Има няколко групи по отношение на предаването на вируси – уточнява проф. Кълвачев – една огромна част се предават по въздушно-капков път. В същото време има вируси, които се предават чрез близък контакт – например херпесните вируси, папиломите. Има и други, които се предават по кръвен път – хепатит, СПИН. Има вируси, които трябва да ги вдишаш, други, които трябва да ги погълнеш, например ротавирусите. 

Вирусите имат различни входни врати. На брой засега те са 2836

"Практически повечето от органите могат да бъдат засегнати от вирусите и по-предпазени са тези, които са по-малко кръвоснабдени, например едно сухожилие няма как да бъде заразено с вирус. Принципът е, че където няма кръвоснабдяване, няма как да бъде пренесен вирус."

Може ли да се предизвика от вирус онкологично заболяване

"Според мен в над 80% от случаите развитието на рак се свързва с вирус. То може да бъде директно и индиректно. Има едни такива разбирания, че вирусът може да бъде необходима и достатъчна причина за развитието на рак. Например когато и двете условия са изпълнени, при папиломните вируси, човешки папиломен вирус, е необходима и достатъчна причина за възникване на рак на шийката на матката. Докато хепатитният вирус е необходима, но недостатъчна причина за развитие на рак на черния дроб. Има и една категория вируси, които отключват патогенния процес и след това вирусът го няма. И може би това са случаите, в които не могат да свържат директно вируса и рака, но това не значи, че връзка не съществува."

Отдавна има ваксина срещу папилома вирус. Даже са три!

"В Австралия, например, от 15 години поголовно се прави ваксинация и хоризонтът е, че до 2030-2035 година ракът на шийката на матката ще намалее и изчезне. В Скандинавия – този срок е 2050-2055. Това е, което се случи с хепатит Б след години на масова ваксинация." 

Онколитичната вирусотерапия

"Чрез вируси се атакува вече променената ракова клетка. Идеята е вирусът да унищожи единствено и само селективно раковата клетка, без да засяга здравите клетки. Нещата вече са отишли доста напред. На пазара има вече препарати, които са лицензирани и са пуснати в стадия на клинично проучване. Много са надеждите и вероятно те ще бъдат оправдани."

Вирусите може би най-широко ще бъдат използвани в комбинирана терапия, заедно с т.нар. "имунотерапия"

"Според мен по-нататък ще се отиде и на монотерапия – само с вируси, но трябва да се извърви още път. Има и проблеми, разбира се. Например как да се прилага и къде да се въвежда вирусът. Засега се въвеждат в огнището, в тумора. Какво правим обаче с метастазите? Там вървим към прилагане по кръвен път и по това още се работи." Бъдещето е там, решават се един по един проблемите. Това ще е големият пробив в лечението на рака, категоричен е проф. Златко Кълвачев. 

Принципно положение е, че вирус не се лекува с антибиотик

"Грип има всяка година по това време – друг е въпросът колко широко и колко интензивно ще бъде разпространението. При тези комуникации нещата става за 3 дни..."


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени