Това обясни в предаването „Хоризонт до обед“ доц. д-р Андрей Чорбанов, ръководител на Лаборатория по експериментална имунология в Института по микробиология „Стефан Ангелов“ на БАН. Той коментира новината за ново имунно откритие, което дава надежди за терапия срещу всички видове рак. Според Чорбанов технологиите, с които се правят научните пробиви в борбата с рака, все още не са масово достъпни и не е сигурно доколко в близко бъдеще „такава експериментална терапия може да бъде приложена“.
Твърде рано е да се каже дали новината е революционна, защото учените знаят колко много етапи на проверка трябва да преминат тези нови открития, както и дали могат да бъдат ефективни в реални условия, коментира ученият. По думите му откритието е базово. Т-клетъчните терапии продължават да се развиват, те са сред най-модерните и щадящи организма терапии, посочи той.
„Методите, включващи радиолъчение, химиотерапия и прочее са в сферата на все още много бруталната терапия с изключително много странични поражения върху организма на човек. Докато много по-модерните и съвременни имунотерапии са изключително щадящи и в много по-голяма степен запазват останалите здрави тъкани непокътнати от тази терапия.“
Т-клетъчната терапия има няколко направления. При едно от тях се вадят клетки на самия пациент, които се „обучават“ по различни методологии да разпознават туморите, разказа доц. д-р Андрей Чорбанов. „Било с генетични технологии да им се вгради рецептор, който да разпознава туморните клетки, да бъдат просто активирани.“
Ограниченията при подобни терапии се явяват в това, че клетките разпознават или биват научени да разпознават конкретни видове рак. Много видове рак обаче така се „маскират“ в клетката, че става много трудно за организма да отличи здравата клетка от туморната, поясни още доц. Чорбанов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.