Изследователски център „Тренд“ ще оповести резултати от свое изследване за страховете на българина. То е ориентирано в три посоки: притеснения за собственото бъдеще, за България и за света като цяло. От данните става ясно, че българинът живее с доста страхове и притеснения, обобщи пред "Хоризонт" социологът Евелина Славкова.
27% се притесняват за доходите си, а 23 на сто – за здравето си. Във високия процент притеснени за доходите си влизат и по-младите хора, които все още нямат формирани страхове за здравето си с напредването за възрастта. Това обяснява по-високата стойност при доходите, поясни Славкова.
69% от анкетираните се притесняват от това дали ще бъдат добре материално осигурени.
При индикатора самота и старост се наблюдават тенденции, различни от тези в западните общества. „Където нивата на страх да останеш без приятел, да бъдеш самотен са много по-високи, отколкото в България“, коментира социологът.
Висок е делът на хората - 85 на сто, които са притеснени от миграцията на младите в чужбина. 81% от запитаните се страхуват, че в бъдеще ще липсват лекари, а за 62% бъдещата липса на учители е притеснителна.
Българинът има репресивна нагласа и всеки на някакъв политически пост или богат, българинът иска да бъде санкциониран за това, заяви още Евелина Славкова в коментар по актуални събития, свързани с прокурорската активност към президентството и акцията срещу "Нове холдинг".
„Българинът има такъв тип репресивно чувство към българските бизнесмени и българската политическа класа. Виждаме част от обществото най-вече през социалните мрежи как реагира. Виждаме една двуполюсност – усещането, че може би прокуратурата прекалява в тази публичност на действията си и от друга страна виждаме ръкопляскания за тези действия. Че някой нещо прави в посока, която не сме наблюдавали до този момент активно.“
Славкова очаква през следващите месеци картината на общественото мнение да се изчисти ясно относно януарските казуси, сред които арест на действащ министър, записи с косвено участие на президента и действията на прокуратурата спрямо държавния глава.
„И тази ситуация ще даде своето отражение и върху изборния процес – не само по отношение на президентските избори, но и по отношение на парламентарните избори. Близо година и половина остават до президентските избори, а паметта на българина е къса.“
Ще наблюдаваме силна активност на прокуратурата, прогнозира Славкова. „Активно присъствие на главния прокурор в публичното пространство, произвеждането на новини почти ежедневно. Това е една нова линия, която наблюдаваме, ако погледнем назад във времето действията на останалите прокурори.“
Цялото интервю е в звуковия файл.