Казусът прокуратура – Конституционен съд – президент
коментира в предаването "Мрежата" Атанас Славов, преподавател по конституционно право в СУ „Св. Климент Охридски“:
„Казусът е интересен и дори изключителен, защото виждаме как установени конституционни принципи и стандарти са директно нарушени. Това, което видяхме от прокуратурата, е тотално обръщане на логиката, внушения и липса на достатъчно данни и доказателства, че държавният глава е нарушил закона. А прокуратурата нито е доказала, нито има инструментите да докаже това, докато държавният глава е на тази позиция. Според мен прокуратурата отказва да се съобрази със съдържанието на конституционния текст и се опитва да наложи или предложи такава интерпретация на Конституцията, която да обслужва изцяло тезата на държавното обвинение. Тоест, работим с един опит за тиха подмяна на съдържанието на конституционния текст“ – каза Атанас Славов.
Целите на прокуратурата
„Определено целите не са свързани с конституционни компетентности било на прокуратурата, било на президента. Целите са политически. Целият обхват на изнесеното в публичното пространство цели да подкопае общественото доверие към държавния глава, което всъщност е една политическа цел, осъществена с квазиюридически средства. Прокуратурата навлезе грубо в политиката, без да носи адекватна политическа отговорност, а и професионална, защото знаем, че главният прокурор е неотговорен за действията си“ – допълни Атанас Славов.
Причините прокуратурата да иска да "развенчае" образа на президента
„Конкретно новоизбраният главен прокурор Гешев има два повода. Първият повод е свързан с върнатия от президента указ при избора на главния прокурор. А вторият е, тезата на държавния глава, че са необходими сериозни промени в Конституцията по отношение фигурата, статута, функциите на главния прокурор, така че той да носи юридическа отговорност за действията си“, отбеляза Атанас Славов.