Това каза за БНР кметът на район "Слатина" Георги Пламенов Илиев. Той сподели, че е бил озадачен и от странните административни деления на различните служби, с които районните кметове трябва да комуникират.
„Пожарните се разделени по един начин, инспекторатът е разделен по друг начин, а поддръжката на инфраструктурата - по трети“.
Район "Слатина" присъства в два реда от Капиталовата програма
„В тази капиталова програма, която вече е част от новоприетия бюджет вчера, район "Слатина" присъства в два реда. В единия ред е наистина едно от 41 неща, които сме поискали - ремонта на улица „Коперник“. Другото, с което присъстваме, е ремонтът на трамвайното трасе от "ухото", което е близо до общината, надолу към Kaufland. За едното нещо са отделени 1 000 000 лева, а за другото, общо на нас, „Искър“ и всички, които са свързани по това трасе, са 6 800 000 за ремонта на трамвайната линия. За т.н. „влизане в кварталите и оправяне на второстепенните улици“ ще има едни 10 милиона, които ще бъдат разпределени на 24 района на база на формула, в която влиза с 45% тежест броят на жителите и 55% тежест дължината на пътната мрежа. Ние сме в златната среда и по двата показателя и лесно можем да сметнем че ще получим 1/24 от тези 10 000 000“.
Кметът намекна в предаването "Преди всички" по "Хоризонт", че в програмата са предвидени 37 реда за „Витоша“.
Застрашен е ремонтът на детски градини в "Слатина"
„Въпреки че съм ги предложил тези детски градини за ремонта, не са включени в капиталовата програма. Вероятността да го направя със средства от Столична община е много малка или изисква огромен натиск – и обществен, и лично мой като районен кмет. Говорим за една детска градина – 183-а. Тя е в много лошо състояние и даже се е влошило – започнал е да пада и покривът. За миналата година е имало определен бюджет от 305 000 лв. за нейния ремонт, който не е извършен. Попитах защо не е извършен. Отговориха ми, че е щял да отнеме много дълго време и съответно е щял да наруши учебния процес, тоест трябвало е да бъде извършен тази година през лятото. Но вече го няма в капиталовата програма. Има пълна проектна готовност, всичко е гласувано, минало е дори през Столичния общински съвет и в един момент изчезна…“.
Има възможности за промяна в бюджета
„Самият бюджет е така изграден, че той е много гъвкав. В момента, ако ние успеем публично и медийно да си поискаме по-настоятелно, винаги има откъде да се намерят едни пари по едни програми. Така ни беше обяснено лично от г-н Барбалов. Винаги, когато има съфинансиране отвън, СОС с радост ще ни подпомогне и има начини да се направи. Просто трябва да сме настоятелни и убедителни. Колкото повече гласност ни се дава, толкова по-силни ще бъдем в позицията си“.