„Със задължителната процедура по ОВОС искаме да подсилим превантивния контрол, да може да се прави детайлен анализ в ранна фаза, да се предприемат мерки със залагане на изискване за най-модерни технологии, за информираност на обществеността“. Това уточни пред БНР Ивелина Василева, депутат от ГЕРБ, председател на комисията по екология в парламента и бивш екоминистър, по повод внесените промени в закона, с които се цели да се спре нерегламентираното изгаряне на отпадъци, като се утежни режимът по издаването на разрешения за инсталации за изгаряне на отпадъци.
Василева посочи, че в Европа средно около 28% от отпадъците се изгарят:
„Има държави като Швеция и Финландия, в които над 50% се изгарят. В България се изгарят около 3,5% от отпадъците“.
В предаването „Неделя 150“ Ивелина Василева подчерта, че в България действат четири инсталации, които имат разрешителни – три циментови завода и ТЕЦ – Сливен:
„Когато се извършва внос на отпадък с цел оползотворяване чрез изгаряне, получателят изрично трябва да посочи в коя инсталация и кога това ще се случи. Ако все още тече процедура по ОВОС, то няма как получателят да посочи съответната инсталация“.
Ивелина Василева поясни, че е заложена задължителна оценка по ОВОС и за т.нар. „експериментално изгаряне“.
Тя коментира и проблемите във водния сектор в страната:
„Най-важен е ефективният контрол, за да може да се ограничат нерегламентираните включвания към мрежата и към язовирите. Законът определя МОСВ като институцията, която отговаря за управление на водните ресурси. Когато говорим за съоръженията, тогава операторите са тези, които носят отговорност“.
Интервюто с Ивелина Василева можете да чуете в звуковия файл.