Не е повод за притеснение и случаят с пациентката, завърнала се от Италия, която е под наблюдение в инфекциозната клиника на болницата „Свети Георги“ в Пловдив и се изследва за наличието на новия вирус:
„След като жената е поставена под наблюдение, изолирана е, взета е проба, това, което очакваме е, днес тя да излезе и в зависимост от резултата, ще бъдат взети необходимите мерки“.
„Имайте предвид, че докато наблюдавахме континента само от Китай, ставаше въпрос за 15 души дневно. Сега, когато вирусът вече е в Италия, броят на хората, които влизат и се връщат от там, е много по-голям. Така че винаги ще има и случаи на хора - ние сме в края на грипна епидемия, които имат някакви признаци (на заболяване). Разбира се, това не значи, че 100% става въпрос за коронавирус, но сме длъжни да проверим“.
Д-р Кунчев обясни, че на летищата има устройства за бърз скрининг на болни, но не всички пътници ги забелязват. Затова не са аргументирани мненията, че системата за контрол не работи - защото някои завръщащи се от Италия не са видели термокамери или не са били викани за измерване на температурата и проверка за симптоми. Има достатъчно устройства, каза д-р Кунчев. Ако има съмнение за заболяване, тогава се вземат допълнителни мерки, посочи той:
„От днес екипите разполагат с тях. Тяхната чувствителност е достатъчно голяма. Те са за бърз скрининг. Ако имаме съмнения, ако човекът е със симптоми, ако не може да се прецени на място, разбира се, тогава вече той се изолира, измерва се температурата с друга техника и ако необходимо, се хоспитализира“.
Системата е в действие от днес, обясни Ангел Кунчев. Той съобщи, че се очаква да заработят още две лаборатории, където може да се правят изследвания и диагностика:
„Ще направим всички усилия да увеличим малко възможностите за диагностика, откривайки вероятно още на две места - във Варна и Стара Загора вероятно, допълнителни лаборатории. Така че и там да може да бъде правена диагностиката“.
Д-р Ангел Кунчев обясни, че не всички райони в Италия са рискови и не е необходимо всички хора, които са били в страната, да си правят тестове. В България има достатъчно тестове, посочи той. Националният здравен инспектор обясни, че няма специфично лечение за коронавируса, но лекарите знаят как да реагират и самолечението не е решение, нито има смисъл да се запасяваме с медикаменти. Той посочи още, че смъртността при новия вирус е сравнително ниска. Повече по темата ще научите от звуковия файл с интервюто на Диана Дончева с д-р Ангел Кунчев.
Ситуацията в Милано е напрегната, каза в ефира на БНР Радослава Недялкова от Асоциацията за българска култура в Милано.
„Хората са тревожни определено. Разбира се, това е една ситуация, която поставя всеки пред изпитание“, посочи Недялкова.
Част от сънародниците ни са решили да се приберат:
„Мисля, че това също е нормално. Всеки се чувства по-спокоен в родината, по-близо до близките си в такива моменти“ , каза още Радослава Недялкова и отбеляза, че има доста обаждания в българското консулството във връзка с разпространението на новия коронавирус в Италия.
„Опитваме се всички да запазим спокойствие“, подчерта Недялкова и припомни, че италианските власти са определили ситуацията не като кризисна, а като повод за „аларма“ – повишено внимание: „Всичко е превантивно, за да може да се спре тази зараза“.
„Наистина хората много сериозно взеха предвид тази потенциална и реална заплаха и аз смятам, че това е нещо положително. Надявам, че и в България хората ще подходят отговорно, защото не знаем колко голям е проблемът и във всеки случай е добре да подходим отговорно към ситуацията и да се предпазим максимално“.
Заради разпространението на вируса Covid-19 голямото хоро, което нашите сънародници организират пред катедралата в Милано по повод националния празник 3 март, се отменя. Засега не е взето окончателно решение за концерта, който е планиран по повод празника.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.