Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекция за телескопите в Астрономическата обсерватория на Борисовата градина

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази вечер от 19.30 ч. в Астрономическата обсерватория в столичния парк Борисова градина ще се състои лекция за телескопите - космическите очи на Земята

Темата ще представи Гроздан Грозев, магистър в специалност "Астрономия и популяризация на астрономията" и софтуерен инженер.

„От ученик имам интерес към астрономията. Смятам, че не съм сбъркал, че това е едно от моите хобита, в което влагам доста усилия“, сподели Грозев в предаването "Хоризонт до обед".

Към днешна дата има няколко големи агенции, които оперират с телескопи в орбита – НАСА, Европейската космическа агенция, РОСКОСМОС и други, посочи той.

„Често се замислям за различните видове телескопи, които покриват електромагнитния обхват на лъчението. Има различни видове телескопи за различни сфери, които изследват в космоса. Научните задачи са изключително широки. Флагманът, най-популярният телескоп – „Хъбъл“ (в орбита вече 30 години – бел. ред.), изследва най-вече във видимия спектър. Имаме телескопи, които изследват в гама лъчите, в рентгеновия диапазон. В момента изключително модерна е темата за екзопланетите, в която има участие от български астрофизици – те работят на запад, основно в Съединените щати.“

Телескопите са свързани в мрежи и зад тях стоят сериозен софтуер и учени, които ги управляват, допълни Гроздан Грозев.

„Изследванията, които получаваме, са толкова много, че следват години анализи след завършека на работата на даден телескоп, след като той е изведен от експлоатация например. Астрономите продължават да анализират данни например от телескопа „Кеплер“, който прекрати своята мисия наскоро.“

Още по темата чуйте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна