Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Красимир Трифонов: COVID-19 не е по-опасен от грипните вируси

От понеделник двама лекари ще извършват първоначален скрининг на всички пристигащи с ферибота от Румъния при Никопол

| обновено на 28.02.20 в 16:07
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Заразата с коронавируса COVID-19 не е по-опасна от грипните инфекции. Това обясни пред БНР д-р Красимир Трифонов, който има зад гърба си 30 годишен стаж като хирург, като военен лекар ръководи военно-медицински екипи по време на три мисии в Афганистан и има богат опит за работа в критични ситуации.

Д-р Трифонов посочи, че, както всички вируси, новият коронавирус се разпространява в околната среда най-често по въздушно-капков път, не се разпространява чрез храна и вода.

„Заразяването с коронавирус не значи летален изход“, категорично заяви медикът, който в момента е заместник-областен управител на Плевен, като посочи актуални данни за новата инфекция, тръгнала от Китай:

„Статистиката от американски специализирани вирусологични издания в последните дни е, че на 100 процента установено заразени, с наличие на COVID-19, 84% го прекарват леко и безсимптомно. 14% имат симптоми на вирусно заболяване, които са характерно грипоподобни -  кашлица, хрема, висока, температура. Само 5% прекарват тежко - част от тях завършват летално – хора, които са изначално в недобро здравословно състояние. Но такъв фатален край при тях се наблюдава и при всяка една респираторна вирусна инфекция, включително и различните видове грип“.

Свидетели сме на ежегодни грипни нахлувания на различни щамове вируси, припомни медикът:

„Експертите не намират някаква супер опасност в тази вирусна инфекция, чийто пик и даже вече в Китай е преминал. Тя няма как да остане трайно, хронично. Тя, вярно, може да нанесе увреди на хора и организми, но пак казвам - здравите хора са толкова уязвими, колкото и при друга вирусна грипна епидемия“.

Мерки и отговорност – да, паника - не

„Ние нямаме специфично лечение на коронавируса в този момент и може би липсата на такова специфично лечение създава паника“, посочи още д-р Трифонов, но отново подчерта, че инфекцията с COVID-19, макар и специфична, не се отличава много от други подобни вирусни инфекции:

„Дори и да установим, че дадено лице има зараза от коронавирус, това не значи, че непременно ще му се случи нещо лошо. Това не значи, че то непременно няма да го преодолее, дори без всякакво лечение“.

„Живеем във време, в което хората много пътуват и всякакъв обмен и връзки са много динамични, а това спомага за разпространяването на заболяването. И другото което е (фактор за бързото разпространение на вируса-бел. ред.) - ниската здравната култура на населението и ниското ниво на самодисциплина“, каза медикът и препоръча:.

„Когато човек пребивава на място, където макар и медийно е отразено, че има заболели, независимо дали е точно за коронавируси или някакво друго заболяване, логично е, когато се завърне, да се опита по някакъв начин да се самоизолира - поне от грижа за близките, околните, съседите“.

По отношение на работата на Кризисния щаб, който координира мерките за ограничаване на разпространението на инфекцията с COVID-19, д-р Красимир Трифонов подчерта, че ръководителят на щаба д-р Венцислав Мутафчийски е безспорен авторитет:

„Генерал-майор професор Мутафчийски е човек, който е бил в различни ситуации, в различни държави – кризисни и организационно е най-наясно какво трябва да се направи“.

Най-важното е при наличие на симптоми на респираторно заболяване хората да се обърнат към личните лекари:

„Личният лекар е достатъчно подготвен да прецени дали става въпрос за една банална настинка, да го проследи. И ако личният лекар вече има някакви съмнения, по определени симптоми, които вече са описани от нашите експерти, да насочи този пациент към специализирана инфекциозна клиника“.

Кои са другите важни мерки, които всеки може да вземе, за превенция на заразата

„Хората да бъдат разумни, да не подават на паника. Да водят здравословен начин на живот. Редовно да се измиват и дезинфекцират ръцете. Не е нужно да ходят с маски, като след някаква атака с бойни отровни вещества. Да ходят след природата и да не се събират на огромни групи, особено когато има разпространение на каквато и да е вирусна инфекция. Няма как на всеки, който се е закашлял, да му дадем болничен за 14 дни, то е безсмислено. И хората да бъдат малко по-уверени и да се доверяват на експертните мнения“.

В Плевен областният управител Мирослав Петров свика областен медицински съвет за обсъждане на превантивни мерки във връзка с коронавирус инфекцията.

В присъствието на представители на всички институции, които имат отношение към процеса на превенция, лечение и ограничение разпространението - Регионалната здравна инспекция (РЗИ), директори на болнични и лечебни заведения, кметове, д-р Красимир Трифонов, заместник –областен управител на Плевен, обясни симптомите, представи резултати от изследвания на водещи учени, както и точните последващи действия.

По инициатива на РЗИ от понеделник двама лекари от инспекцията ще извършват първоначален скрининг на всички пристигащи с ферибота от Румъния при Никопол.

Повече по темата чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна