Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емоцията да изпълняваш българския химн

| обновено на 03.03.20 в 17:15
Снимка: БУЛФОТО

Знамето, гербът и химнът са основните национални символи на Република България. Те утвърждават нашата идентичност, българската независимост и суверенитет.

При представянето им задължително се следват специални норми и правила. Например химнът може да се изпълнява само веднъж на ден в рамките на една и съща церемония. В пълния вариант на “Мила родино”, куплетът прозвучава веднъж, а припевът - два пъти.

“Мила Родино” е национален химн на България от 1964 г. ( преди това национален химн е “Шуми Марица” от 1879 (официално от 1886 г.) до 1944 (официално до 1947 г. - бел. ред.).

Основа на музиката и текста е песента „Горда Стара планина“, написана от Цветан Радославов през 1885 г. Той я композира по пътя към бойното поле по време на Сръбско-българската война. Текстът е променян многократно, за последен път – през 1990 г.
Най-старият запис на химна "Мила Родино" се съхранява в Златния фонд на БНР. Изпълнението е на оперния певец Петър Райчев.

"Има много химни, които са свързани с историческото минало и те са много емоционални и наситени. По-бавни са, като една бавна, тъжна музика. Нашият химн е прекрасен. В него има много заряд и тази енергичност, с която се изпълнява, защото и тексът и музиката са невероятни. Аз мисля, че може да държи първенство по ангажираност на вниманието и на въздействието, което всеки химн трябва да носи в себе си", казва Ваня Монева - диригент на хор "Ваня Монева" .  

Още за емоцията от изпълнението на българския химн, разказва пред Мария Бояджиева диригентът Ваня Монева в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна